​Jak konsultant SB czcił niepodległość

numer 1876 - 14.11.2017PolskaSKANDAL Były konsultant Służby Bezpieczeństwa Jan Oryl prowadził główne obchody Święta Niepodległości w Szczecinie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oryl to szczeciński aktor i dziennikarz TVP. Prócz przygody z SB w okresie PRL-u był konferansjerem na komunistycznych uroczystościach.

Przeszłość Jana Oryla w Szczecinie jest powszechnie znana. Radio Szczecin 9 lat temu ujawniło informacje o jego kontaktach ze Służbą Bezpieczeństwa. Oryl był wówczas dyrektorem Filharmonii Szczecińskiej, wcześniej aktorem Teatru Polskiego i dziennikarzem TVP.

Z jego teczki personalnej sporządzonej przez Służbę Bezpieczeństwa wynika, że został zarejestrowany jako konsultant i współpracował z SB w latach 1985–1990. Jak wynika z dokumentów, SB zlecała Orylowi różne zadania. – Najważniejsze z nich to przekazywanie informacji o wszelkiej wrogiej działalności skierowanej przeciwko bezpieczeństwu oraz ustrojowi PRL – mówił Radiu Szczecin Marcin Stefaniak, były dyrektor IPN-u w Szczecinie. Oryl po ujawnieniu tych informacji zaprzeczał, że współpracował z SB, a spotkania z oficerem SB tłumaczył tym, że „nie było wyjścia”. Utrzymywał również, że teczkę założono mu bez jego wiedzyzawartość zablokowana

Autor: Tomasz Duklanowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się