fot. Piotr Galant / Gazeta Polska

PGNiG walczy ze smogiem

numer 1877 - 15.11.2017Gospodarka

Środowisko Powietrze bez śmieci – akcja edukacyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wyda setki tysięcy złotych na uczenie dzieci, że czystość powietrza, którym oddychają, zależy od ich zachowań. Ufunduje też wybranym gminom naukowe place zabaw o wartości 100 tys. zł.

Proekologiczna akcja finansowana przez PGNiG skierowana jest do dzieci, gdyż jak wynika z ogólnopolskich badań „Polacy o jakości powietrza”, przeprowadzonych na zlecenie spółki, spośród tysiąca osób ponad 40 proc. dorosłych Polaków uważa, że nie ma wpływu na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Z badań wynika także, że dorośli nie interesują się tym problemem. Tylko jedna czwarta z nich zetknęła się z ostrzeżeniem o smogu, chociaż w czasie ostatniej zimy ten temat niemal nie znikał z mediów.

Jednocześnie ok. 71 proc. ankietowanych miało świadomość, że do powstawania smogu przyczynia się np. palenie śmieci w domowych piecach, 45 proc. zaś wskazało na używanie starych i niesprawnych pieców domowych. Tylko 36 proc. uznało, że zanieczyszczeniu powietrza sprzyja ogrzewanie przy użyciu węgla. Najbardziej niezadowoleni z jakości powietrza są mieszkańcy południowej i centralnej części kraju. W województwie śląskim niezadowolonych było 66 proc. pytanych, w mazowieckim i małopolskim – połowa. Zadowolonych z jakości powietrza okazało się 85 proc. mieszkańców wsi. Jednak zdaniem Marcina Szczudły, dyrektora dszawartość zablokowana

Autor: Adam Maciejewski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się