Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Będzie nowa inwestycja Toyoty

Dodano: 30/11/2017 - numer 1890 - 30.11.2017
MOTORYZACJA \ Od 2020 r. rozpocznie się w Polsce produkcja silników nowej generacji
400 mln zł zainwestuje Toyota Motor Europe w działającą w Jelczu-Laskowicach fabrykę, w której w 2020 r. zamierza rozpocząć produkcję silnika benzynowego nowej generacji o pojemności 1,5 l. – Decyzja Toyoty potwierdza, że nasz kraj jest bardzo dobrym miejscem dla inwestorów – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Nowa inwestycja będzie polegała nazbudowaniu w Jelczu-Laskowicach zupełnie nowej linii produkcyjnej silnika 1,5 l. To zupełnie nowy silnik Toyoty, skonstruowany od zera – powiedział Dariusz Mikołajczak, wiceprezes ds. korporacyjnych Toyota Motor Manufacturing Poland. – Wartość inwestycji to ok. 400 mln zł. Planujemy rozpoczęcie produkcji w 2020 r., więc już niedługo zaczną się przygotowania do jej uruchomienia. Silnik będzie produkowany zarówno w wersji konwencjonalnej, jak i do napędów hybrydowych – dodał.
W komunikacie spółki wyjaśniono, że najnowsza generacja silnika jest zaprojektowana na podstawie nowej globalnej platformy projektowej Toyoty (TNGA – Toyota New Global Architecture). Podkreślono również, że uruchomienie produkcji nowego silnika w Jelczu-Laskowicach zwiększy dotychczasowe zaangażowanie Toyoty w inwestycje produkcyjne w Polsce do ok. 4,5 mld zł. 
– Uruchomienie przez Toyotę kolejnej linii produkcyjnej w Polsce nie tylko zwiększa nakłady inwestycyjne tej firmy w naszym kraju i daje nowe, dobrej jakości miejsca pracy dla polskich inżynierów i techników. Przede wszystkim świadczy o tym, że motoryzacyjni giganci nieprzerwanie stawiają na nasz kraj oraz decydują się na reinwestowanie osiąganych tu zysków – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, cytowany w komunikacie resortu rozwoju.
Morawiecki przypomniał, że jeszcze niedawno byliśmy traktowani jako montownia i dostarczyciel taniej siły roboczej. – Zerwaliśmy z tym i obecnie, kiedy dwa na trzy nowe miejsca pracy w przemyśle europejskim powstają właśnie w Polsce, stajemy się fabryką Europy. Oferujemy inwestorom doskonałą lokalizację, dobre warunki prowadzenia biznesu i świetnie przygotowane kadry – powiedział wicepremier. 
Cytowany w komunikacie resortu Eiji Takeichi, prezes zarządu Toyota Motor Manufacturing Poland, wyraził zadowolenie, że nowy silnik powiększy gamę podzespołów produkowanych w naszych fabrykach. Dodał, że liczy zwłaszcza na napędy hybrydowe, które stanowią obecnie 40 proc. sprzedaży Toyoty w Europie.
(PAP)
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze