fot. Czerniecki.net

Oswojona dżungla

numer 1891 - 01.12.2017Podróże

PANAMA PARK NARODOWY SOBERANÍA To chyba jedyna dżungla położona tak blisko wielkiego skupiska ludzi. Trafimy do niej ledwie po kilkunastominutowej przejażdżce lokalnym środkiem komunikacji miejskiej. 

Wygląda wprost fenomenalnie. Niczym najbardziej misternie tkana koronka. Albo bisior z morskiego jedwabiu. Albo jakaś prześwitująca firanka z wyhaftowanym na niej subtelnym wzorkiem. Kiedyś to był liść. Dziś został z niego praktycznie sam obrys. Oraz ogołocone żyłki wewnątrz. Jakby krwiobieg. Z równo, symetrycznie i harmonijnie rozkładającymi się na obie strony nitkami. Pozostałościami świadczącymi o tym, jak wyglądał kiedyś. Po ich przebiegu i kształcie krawędzi nie sposób nie zgadnąć, że to rzeczywiście normalny liść. Brakuje jedynie… w pełni pokrytej zielonym chlorofilem blaszki asymilacyjnej. Tego, co zwykle widzimy, gdy patrzymy na liść. Tu jest jakby jego prototyp. Jakby sam szkielet. Przepięknie prześwitujący. Niczym lekko zamglone okno. Cudnie przepuszczający pierwsze przebłyski padających na niego promieni słonecznych.

Cały ten niezwykły widok to efekt panoszących się tutaj pasożytów. Żywiących się wyłącznie samymi tylko blaszkami pokrytymi chlorofilem. Tą tzw. miękką częścią liścia. Wszelkie żyłki czy łodyżki zupełnie ich już nie obchodzą. Zaatakowane liście przypominają więc ażurowe jedwabne koronki. A to zaledwie początek atrakcji. Atrakcji tak trudno osiągalnych w pozostałych częściach świata.

Pilny uczeń oprowadzający po parku przewodników wymieniłby kolejne prawdopodobnie na jednym wdechu. Kajman, koliber, dzięcioł szkarłatnoczuby, gorzyczek czapeczkowy, tukan tęczodzioby… O wszystkich opowiedzą tutejsi umundurowani „randżersi”. Wszystkie wymienione zwierzęta mieszkają właśnie tutaj. I coś mi się zdaje po ich obfitości i częstości występowania, że całkiem im tu dobrze. Pewnie dlatego Park Narodowy Soberanía jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez ornitologów i fotografów ptaków parków światazawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się