Aleppo – uchwycić nadzieję

numer 1892 - 02.12.2017Kultura

ALBUM Kronika zdewastowanych kościołów

Aleppo, duże czteromilinowe miasto, zostało prawie doszczętnie zniszczone, z zawieruchy wojennej ocalało jedynie w 20 proc. Ten dramatyczny obraz śmierci miasta uchwycił w swoim obiektywie wybitny fotograf Adam Bujak. Efektem jego pracy jest album „Tragedia Aleppo”. Jednak, to co wyróżnia go wśród obrazów już nam znanych, i co uderza czytelnika, to nadzieja w oczach mieszkańców.

Podróż Bujaka do Syrii rozpoczęła się od oskarżenia go na granicy libańsko-syryjskiej o to, że jest agentem Watykanu. Być może dlatego, że fotograf był w Syrii z Janem Pawłem II w maju 2001 r. Tym razem pomogła interwencja lokalnego biskupa.

Tragiczne warunki szpitalne, osiedla zrównane z ziemią, cierpienie na twarzach chrześcijan. Szkoły katolickie wyglądają jak wysypiska śmieci, place zabaw jak obrazy z ponurych horrorów i powtarzający się motyw – poniszczone wizerunki Chrystusa. „Niemal zawsze terroryści strzelali ikonom w oczy, uważając, że wtedy Bóg nie widzi, co czyni” – czytamy w opisach. Świątynie były niszczone z zasady. „Tragedia Aleppo” to właściwie kronika zdewastowanych kościołów. Radykalni islamiści nie zostawili figur świętych, nie odcinając im głowy, nie masakrując ich twarzyzawartość zablokowana

Autor: Sylwia Krasnodębska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się