fot Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

​Życie pacjenta ważniejsze niż „dobra praca lekarza”

numer 1894 - 05.12.2017PolskaZDROWIE Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł stanął w obronie praw pacjentów. Skrytykował zaangażowanie izb lekarskich w namawianie lekarzy do udziału w akcji wymierzonej w chorych. Izby apelują do medyków o wypowiadanie klauzul opt-out, które pozwalają zapewnić w szpitalach obsadę dyżurów lekarskich.

Szef resortu zdrowia w liś-

cie skierowanym do Macieja Hamankiewicza napisał, że „wręcz szokujące” jest to, iż Naczelna Rada Lekarska, którą kieruje, nie wspomina o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom w stanach zagrażających ich życiu. Przypominał, że samorząd lekarski ma sprawować pieczę nad należytym wykonywaniem zawodów: lekarza i lekarza dentysty, a Kodeks Etyki Lekarskiej stanowi, że dobro chorego powinno być dla lekarza najwyższym dobrem.

„Trudno w tej sytuacji zgodzić się na organizowanie akcji wymierzonej w chorych, aby, jak mówi załączona do Pana listu odezwa, lekarze mogli w ten sposób zapewnić sobie »normalne życie i dobrą pracę«” – czytamy w liściezawartość zablokowana

Autor: wk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się