Decydujemy o przyszłości górnictwa odkrywkowego

numer 1894 - 05.12.2017Gospodarka

Tradycje Święto polskich górników

Pobudka górniczej orkiestry, msza święta, przemarsz ulicami Bełchatowa i uroczysta akademia – tak górnicy świętowali Barbórkę w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Te górnicze tradycje od kilkudziesięciu lat pielęgnuje PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, a w środku Polski Dzień Górnika obchodzony jest równie hucznie i odświętnie jak na Górnym Śląsku.

Skoro świt mieszkańców Bełchatowa obudził górniczy hymn grany przez orkiestrę KWB Bełchatów. W intencji górników i ich rodzin odprawiona została msza, którą celebrował arcybiskup Grzegorz Ryś. Po niej, w asyście orkiestry, górnicy przeszli w pochodzie ulicami miasta na akademię do bełchatowskiej hali widowiskowo-sportowej. – Górnicze tradycje są ważnym elementem kultury organizacyjnej spółki i naszym zadaniem jest ich należyta pielęgnacja. Jest to tym ważniejsze, że nasze oddziały mają coraz dłuższą historię. Dlatego jesteśmy dumni z kultywowanej przez naszą spółkę tradycji górniczego święta obecnego w Bełchatowie od 42 lat – nawiązał w swoim wystąpieniu podczas uroczystej gali do górniczej tradycji Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Wyzwania dla górnictwa

Dzień Górnika to niezwykle uroczyste święto, ale oprócz odznaczeń dla pracowników kopalń niesie też refleksje. Dla spółki PGE GiEK, lidera w branży wydobywczej, wiąże się ona z przyszłością węgla brunatnego. Ze względu na wielkość udokumentowanych złóż, doświadczoną kadrę, wybitnych menedżerów oraz doskonałe zaplecze naukowo- techniczne nie ma mowy o marginalizowaniu tego surowca. Jednak górnictwo stoi przed szeregiem wyzwań, które bardzo głęboko ingerują w dotychczasowe technologie i sposoby funkcjonowania firm w sektorze wydobywczo-wytwórczym. Najpoważniejsze wynikają z unijnej polityki ochrony środowiska, w tym z regulacji zmierzających do przeciwdziałania zmianom klimatu. Jednak nie ulega wątpliwości, że węgiel brunatny odgrywał i wciąż odgrywa bardzo istotną rolę w miksie energetycznym oraz całej naszej gospodarce. – Na własnej skórze odczuwamy, że wytwarzanie energii z węgla brunatnego staje się w Europie coraz trudniejsze. Jednak nasze paliwa węglowe to bezpieczeństwo energetyczne Polski, z którego nie możemy zrezygnować, a rozwój czystych i niskoemisyjnych technologii węglowych staje się dla nas szansą i jednocześnie wyzwaniem – podkreślał Sławomir Zawada.

Złoczew to nasza przyszłość

Barbórka to również okazja do podsumowańzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się