W Kijowie szykuje się trzeci majdan

numer 1895 - 06.12.2017Świat

UKRAINA Saakaszwili wzywa do obalenia prezydenta Poroszenki

Wczoraj rano agenci Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wtargnęli do mieszkania b. prezydenta Gruzji i b. gubernatora Odessy Micheila Saakaszwilego, oskarżając go o przygotowywanie zamachu stanu na Ukrainie. Przed domem polityka w Kijowie natychmiast zebrał się tłum jego zwolenników. Po kilku godzinach demonstranci odbili Saakaszwilego z rąk funkcjonariuszy i ruszyli przed siedzibę ukraińskiego parlamentu.

Agenci wkroczyli do mieszkania Saakaszwilego o świcie z nakazem rewizji. Gruziński polityk, chcąc się uchronić przed aresztowaniem, uciekł na dach 8-piętrowego budynku. – Chcecie mnie aresztować, bo stanąłem w obronie narodu ukraińskiego – krzyknął Saakaszwili w kierunku funkcjonariuszy SBU, którzy chwilę później siłą ściągnęli go z dachu i przetransportowali w kajdankach do furgonetki. W tym samym czasie rzecznik prasowy SBU poinformował, że Saakaszwilemu został postawiony zarzut „współpracy z organizacjami o charakterze przestępczym, dążącymi do obalenia władz i ustroju państwowego”.

Przed domem Saakaszwilego natychmiast zebrali się jego zwolennicy, domagający się uwolnienia aresztowanego polityka. Furgonetka z byłym prezydentem Gruzji i gubernatorem Odessy przejechała zaledwie kilkadziesiąt metrów, po czym została zatrzymana przez demonstrantówzawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się