fot. Wikipedia

Nowy bat na terrorystów

numer 1895 - 06.12.2017Świat

WASZYNGTON Obywatele ośmiu państw nie wjadą do USA

Sąd Najwyższy USA (SCOTUS) zadecydował, że memorandum Trumpa ws. wydawania wiz mieszkańcom państw borykających się z problemami terroryzmu może tymczasowo wejść w życie w pełnym brzmieniu. I chociaż sprawa jeszcze nie znalazła swojego finału, jest to ogromne zwycięstwo administracji Trumpa.

Wprowadzone przez Trumpa we wrześniu br. memorandum zabrania wydawania wiz – poza istotnymi przypadkami – mieszkańcom siedmiu państw: Czadu, Iranu, Libii, Syrii, Jemenu, Somalii i Korei Północnej. Dodatkowo zakaz obejmuje pewnych polityków i związane z nimi osoby z Wenezueli. Restrykcje różnią się nieco w zależności od państwa i w przeciwieństwie do poprzednich ten zakaz nie ma odgórnie narzuconego limitu czasowego.

Jest to już trzecie podobne memorandum. Pierwsze dwa zostały zablokowane przez amerykańską lewicę. Trzecie memorandum pierwotnie spotkał ten sam los, bo zostało zablokowane przez sędziów sądów federalnych z Hawajów i Maryland. Tym razem jednak Trump nie odpuścił, odwołał się od wyroku do sądów apelacyjnych obu stanów, a jednocześnie poprosił o opinię Sąd Najwyższy



zawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się