Polska najszybciej likwiduje biedę

numer 1896 - 07.12.2017Gospodarka

POLITYKA SPOŁECZNA Dane Eurostatu pokazują, że rząd działa skutecznieWedług danych Eurostatu Polska najlepiej spośród krajów UE radzi sobie ze zmniejszaniem grona osób żyjących w ubóstwie. Mimo to wciąż wielu Polaków zagrożonych jest skrajną biedą. Jak zapowiedział rząd, w przyszłym roku wydatki na cele społeczne sięgną 75 mld zł.

Według danych Eurostatu we wszystkich krajach Unii w 2016 r. ok. 7,5 proc. ludności pozostawało w ubóstwie materialnym, czyli nie miało możliwości opłacenia rachunków, odpowiedniego ogrzania domu lub spędzenia tygodnia urlopu poza domem. Wynika z nich także, że to Polska najlepiej spośród krajów UE radzi sobie ze zmniejszaniem grona osób żyjących w biedzie. Porównując ubiegłoroczne wyniki z danymi z 2008 r., Eurostat ocenia, że największy spadek zagrożenia ubóstwem (o 8,6 proc.) miał miejsce w Polsce, a najwyższy wzrost (o 7,5 proc.) w Grecji.

Mimo skutecznej walki wciąż wielu Polaków zagrożonych jest skrajną biedą. Ich liczba może wynosić 1,5 mln, a więc tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Warszawy – wynika z „Raportu o biedzie. Szlachetna paczka 2017”, opracowanego ­

m.in. na podstawie danych zebranych przez wolontariuszy podczas ubiegłorocznej akcji. Okazuje się, że nadal są w Polsce rodziny, dla których luksusem są łazienka, ogrzewana toaleta (a nie drewniany wychodek), dach, który nie przecieka. Rodzinom tym brak wiary w możliwość zmiany sytuacji oraz sił i czasu na podjęcie działań zmierzających do poprawy bytu.

Raport „Szlachetnej paczki” przekazał w ubiegłym tygodniu wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu twórca akcji ks. Jacek Stryczek. – Raport o biedzie jest opowieścią o tym, że byliśmy u ludzi i zobaczyliśmy, na czym polega bieda dzisiaj. Zawsze cierpię, gdy widzę, że ludzie zostali pominięci przez system – powiedział kapłan. Wicepremier przekazał podczas spotkania z wolontariuszami paczki dla dwóch wybranych rodzin, przygotowane przez siebie i pracowników Ministerstwa Rozwoju. – Pomagać znaczy żyć. Chodzi o to, żeby ponad konfliktami dostrzegać biedę i potrzeby ludzkie – stwierdził Morawiecki.

Obecny rząd dokłada starań, aby pomóc najbiedniejszym obywatelom. Służą temu działający już program Rodzina 500+, a także wdrażane właśnie Mieszkanie+. W przyszłym roku wydatki na cele społeczne sięgną 75 mld zł. – To cztery razy więcej niż za rządów koalicji PO-PSL – podkreślił Morawiecki podczas prezentacji założeń budżetu na 2018 r.

(jak)

Autor: Adam Maciejewski