​Trump przeniesie ambasadę do Jerozolimy

numer 1896 - 07.12.2017Świat



DYPLOMACJA Prezydent USA zdecydował o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. To pierwszy krok w procesie, którego finałem będzie przeniesienie amerykańskiej ambasady do Świętego Miasta. Ten krok może spowodować zaostrzenie się amerykańskich relacji na Bliskim Wschodzie.

O decyzji Donalda Trumpa poinformowano we wtorek, a sam prezydent potwierdził ją na środowej konferencji w Białym Domu. To wyraźny sygnał, że ta administracja na Bliskim Wschodzie stawia przede wszystkim na sojusz z Izraelem, a prezydent nie chce kontynuacji polityki dwóch państw, wspieranej przez ONZ i Baracka Obamę.

Od 1995 r. prawo w USA wymaga, aby amerykańska ambasada w Izraelu znajdowała się w Jerozolimie. Jednak od tego czasu wszyscy amerykańscy prezydenci podpisywali specjalny dokument, na mocy którego zasada ta była zawieszana. W czerwcu tego roku Trump również podjął taką decyzję. Jednak niespodziewanie okazał zniecierpliwienie podczas ostatniego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdy dyskutowano kolejny termin zawieszenia prawa dotyczącego siedziby ambasady. 

Sprawa jest ważna dla prezydenta Trumpa, bo przeniesienie ambasady było jedną z jego obietnic danych w kampanii



zawartość zablokowana

Autor: Maciej Kożuszek


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się