Dialog po fidżyjsku

numer 1896 - 07.12.2017Polska

WYWIAD Z wiceministrem środowiska, pełnomocnikiem rządu ds. polityki klimatycznej PAWŁEM SAŁKIEM rozmawia JACEK LIZINIEWICZ„Talanoa dialogue” to sposób rozmowy w duchu otwartości, szacunku i zrozumienia, w którym każdy może wypowiedzieć swoje zdanie. Dopiero wtedy szuka się kompromisu. Zrobimy wszystko, aby umożliwić taki właśnie dialog w Katowicach podczas szczytu klimatycznego COP24 – mówi Paweł Sałek, wiceminister środowiska.

Za 12 miesięcy Polska będzie gościła COP24. Czy tuż po szczycie klimatycznym w Bonn można się spodziewać, że Katowice staną się nowym Kioto?

Dziś jesteśmy po dwutygodniowej pracy w ramach sesji konwencji ds. klimatu, która odbyła się w niemieckim Bonn. Przewodniczącym i prowadzącym rozmowy był premier Fidżi Frank Bainimarama. COP23 był organizowany przez stronę niemiecką, natomiast właśnie to wyspiarskie państwo położone na Pacyfiku było głównym rozgrywającym. Kwestia ocieplania się klimatu ma dla Fidżi kluczowe znaczenie, bo ten kraj, jako pierwszy na świecie, będzie musiał się zmierzyć z problemem podnoszącego się poziomu wód w oceanach. Z naszej perspektywy istotne jest to, że w Bonn już przygotowano wiele kwestii. Podjęto decyzje w obszarze rolnictwa. Wprowadzono tzw. dialog wspomagający, który Fidżyjczycy nazwali w swoim rodzimym języku „talanoa dialogue”. To taki sposób rozmowy w duchu otwartości, szacunku i zrozumienia, w którym każdy może wypowiedzieć swoje zdanie i opowiedzieć o problemach. Dopiero wtedy szuka się kompromisu. Zrobimy wszystko, aby umożliwić ten dialog, przygotować odpowiednie warunki techniczne i merytoryczne. Dla nas szczególnie istotne jest wszystko to, co dotyczy wdrażania porozumienia paryskiego. Według kalendarza zaakceptowanego w Paryżu w Katowicach w 2018 r. powinniśmy przyjąć pakiet decyzji wdrażających porozumienie. To będzie trudne, gdyż dokumenty te wymagają szerokich negocjacji, ale przy zaangażowaniu wszystkich stron możemy odnieść sukces.

Czy negocjacje już trwają?

Takzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się