Czarnulka z Montserrat

numer 1897 - 08.12.2017Podróże

HISZPANIA Opactwo benedyktyńskie na „przepiłowanej górze”

Święty Piotr przybył w to miejsce w jesieni swojego życia. Gdy dotarł na wzgórze, gdzie zamierzał wieść żywot pustelnika, ku swojemu zdziwieniu odnalazł gotową do zamieszkania grotę.

Jak się okazało, przygotowali mu ją sami aniołowie, piłując uprzednio skałę złotą piłą. Stąd zresztą wzięła się nazwa tego wzgórza. Montserrat, czyli dosłownie: „przepiłowana góra”. Gdy misja świętego dobiegała końca, zostawił w grocie piękną figurę Czarnej Madonny. Postać Matki Bożej z Dzieciątkiem miał wyrzeźbić jego przyjaciel, św. Łukasz. Figura stoi tu po dziś dzień.

Tyle legenda. Niepomni jej naukowcy upierają się jednak, że słynąca łaskami figura Matki Bożej z Montserrat pochodzi najwcześniej z XII w. I mają rację. Mówią bowiem o kopii. Chętnych do jej obejrzenia i modlitwy przed nią przybywa z każdym rokiem. Szacuje się, że obecnie Montserrat nawiedza 2 mln pielgrzymów i turystów rocznie.

O benedyktyńskim klasztorze położonym wśród skalistych katalońskich gór wiedział również Ignacy Loyola. Niedługo po swoim nawróceniu w 1522 r. postanowił odbyć tu osobistą pielgrzymkę. Będąc blisko opactwa, słynący z gwałtownego i impulsywnego charakteru rycerz spotkał pewnego Maura, z którym wdał się w teologiczną dysputę. Ten usiłował przekonać świeżo nawróconego na chrześcijaństwo Loyolę, że Matka Boża po narodzinach Syna przestała być dziewicą. Zdenerwowany rycerz pozwolił mu odejść, sam wracając na swoją mulicę, na której pielgrzymował. Po kilku chwilach wahania stwierdził jednak, że Maur właśnie obraził Najświętszą Panienkę i należy mu się kara – stare żołnierskie przyzwyczajenie nakazywało przebijać takich szpadą. Pomny niedawnego nawrócenia Lo­yola próbował jednak ostudzić rozszalałe emocje i pozwolić działać́ Bogu. Puścił więc cugle mulicy, postanawiając, że jeśli ta pójdzie za Maurem, wówczas dopełni zemsty. Zwierzę̨ wybrało drogę̨ do opactwa. Tak dokonało się w przyszłym świętym duchowe oczyszczenie. Tutaj, na Montserratzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się