Obiecujący pomysł na nową spółkę

​Rozwój \ Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w górnictwo i energetykę

Górnictwo i energetyka potrzebują nowoczesnych maszyn. Aby je pozyskać, konieczne są dodatkowe pieniądze. Chce je zapewnić Polski Fundusz Rozwoju. W tym celu wraz z FAMUR SA podpisał umowę o wspólnej inwestycji w spółkę Mining Equipment Finance Sp. z o.o.
FAMUR SA i Polski Fundusz Rozwoju SA (dalej: PFR) podpisały umowę w sprawie wspólnej inwestycji. Chodzi o instrumenty finansowe wspierające projekty inwestycyjne w sektorze górniczym i energetycznym, w szczególności zakup i leasing nowoczesnych urządzeń i maszyn górniczych. Mają one wprowadzić polskie górnictwo w XXI wiek. Wszystko dzięki zmianom technologicznym. Aby to umożliwić, FAMUR i PFR wspólnie zainwestowały w spółkę Mining Equipment Finance sp. z o.o., której działalność ma pozwolić na skuteczną modernizację oraz rozwój polskiego górnictwa i energetyki. Przede wszystkim chodzi o inwestycje kluczowe dla polskiej gospodarki, które mają być realizowane przez polskie spółki wydobywcze. Główny cel projektu to wsparcie finansowania inwestycji mających poprawiać efektywność i wydajność procesu wydobycia. Nie jest to jednak jedyny cel. Plan przewiduje bowiem także zwiększenie bezpieczeństwa pozyskiwania surowców w Polsce.
Mamy szansę
być światowym liderem
Modernizacja polskiego sektora wydobywczego wymaga ponoszenia stałych, kosztownych inwestycji. Bez nich ta strategiczna dla Polski branża nie może się rozwijać. Zwracał na to uwagę, jeszcze jako wicepremier i minister rozwoju i finansów, obecnie premier RP Mateusz Morawiecki. Twierdził on, że polski przemysł ciężki może być „lżejszy”. Również jeśli chodzi o wpływ na środowisko. Potrzebuje jednak do tego nowych technologii. Do produkcji trzeba wykorzystać roboty i wdrożyć systemy automatyzujące procesy produkcyjne. Cel jest prosty: wydobycie ma być bardziej efektywne. Wykorzystanie pozyskanych surowców w kraju ma mieć większy zakres, gdyż modernizacja sektora wydobywczego jest kluczowa nie tylko dla górnictwa, ale także dla całego sektora energetycznego. Inwestycje i innowacje w krajowych zakładach wydobywczych są konieczne z punktu widzenia budowy systemu wsparcia dla polskiej energetyki i kluczowe dla rozwoju całego kraju. Równocześnie większa ma być sprzedaż wydobytych surowców za granicę.
– W osiągnięciu tak postawionych celów pomoże umowa zawarta między spółkami PFR i FAMUR – uważa wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Nowe inwestycje pozwolą rozwinąć w Polsce produkcję maszyn i urządzeń wydobywczych. Mamy szansę stać się w tym obszarze wiodącym producentem. Potrzebne są jednak odpowiednie inwestycje. Tylko one pozwolą polskim firmom skutecznie konkurować na światowych rynkach – dodaje wiceminister.
Podstawa to nowoczesne urządzenia
To dlatego partnerem PFR-u jest w tym przypadku FAMUR. Wybór tej spółki nie był przypadkowy. Od lat jest  ona w światowej czołówce producentów maszyn i systemów stosowanych w przemyśle wydobywczym. Przede wszystkim w górnictwie podziemnym, ale nie tylko. Inne kluczowe dla spółki obszary działalności to górnictwo odkrywkowe, transport i energetyka.
FAMUR to przy tym partner sprawdzony. Firma produkuje rozwiązania na potrzeby górnictwa od ponad 100 lat. Ma też spore doświadczenie w modernizacji przemysłu wydobywczego. Spółka jest producentem nowoczesnych i zaawansowanych technicznie maszyn i urządzeń. Od lat z sukcesami dostarcza je nie tylko polskim odbiorcom, ale także klientom na pięciu kontynentach.
Dla FAMUR SA współpraca z PFR-em oznacza przede wszystkim uzyskanie nowego narzędzia w zakresie obsługi finansowej istotnych projektów inwestycyjnych w krajowym sektorze wydobywczym oraz energetyce i tym samym przyspieszenie tempa unowocześniania tych branż. Kluczowe jest nie tylko zwiększenie efektywności wydobycia. Ważny jest także wzrost bezpieczeństwa pracy w obydwu sektorach – na co zwraca uwagę Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA. Podkreśla, że konieczne jest też wsparcie projektów badawczo-rozwojowych. Tylko one pozwolą na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które będą mieć przełożenie na rozwój branży, a także całej krajowej gospodarki.
Inwestycja w dobre projekty
Korzyści z nowej umowy odniesie nie tylko branża wydobywcza, ale także okołogórnicza. Pomysł na nową spółkę był dość oczywisty. FAMUR produkuje nowoczesne maszyny i urządzenia. Kłopot w tym, że na ich zakup polskim firmom wydobywczym często brakuje pieniędzy. Potrzebny był pomysł, jak takie finansowanie zapewnić. Mógł je zagwarantować PFR, którego zadaniem jest wspieranie polskich firm. PFR i FAMUR postanowiły połączyć siły i wspólnie zainwestować w spółkę Mining Equipment Finance. Ułatwia ona firmom górniczym i energetycznym pozyskanie środków na zakup maszyn i urządzeń produkowanych przez FAMUR SA.
Co ważne, spółka jest zarządzana razem przez oba podmioty. Wspólnie zapewniane będą też środki, które będą mogą być udostępnione spółkom górniczym i energetycznym. Każdy projekt finansowany przez Mining Equipment Finance wymaga zgody rady nadzorczej. A tę tworzą przedstawiciele spółek FAMUR i PFR. Oznacza to, że wspólna jest także kontrola nad wydatkami, co zwiększa bezpieczeństwo finansowe projektów.
– Wierzę, że ta umowa otwiera pole do powstania pierwszej polskiej grupy przemysłowej – mówi Marcin Piasecki, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialny za inwestycje. – Grupy z silną pozycją międzynarodową – dodaje.
Pewny, że tak właśnie się stanie, jest także Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – To, że FAMUR jest silną polską firmą o wiodącej pozycji na międzynarodowym rynku maszyn górniczych, nie budzi moim zdaniem żadnych wątpliwości – mówi z przekonaniem. Podkreślił także, że PFR jest zainteresowany wspieraniem takich inicjatyw w każdej dynamicznie rozwijającej się polskiej firmie. PFR chce też pomagać podobnym spółkom wchodzić na rynki światowe.
Współpraca z gwarancją sukcesu
Podpisana umowa to nowy standard współpracy państwa i prywatnego biznesu. Dobrze pasuje do gospodarczego planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Szczególnie wizji Przemysłu 4.0. Pozwala też na szybszy rozwój dwóch ważnych dla Polski obszarów: górnictwa i energetyki. Przynosi nie tylko korzyści finansowe, ale wprowadza też polski przemysł wydobywczy w erę nowoczesnych technologii.
Artykuł powstał przy współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze

 • fot. Grzegorz Momot/PAP

  Katastrofa na Podhalu

  W sobotę w miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim w Małopolsce doszło do ogromnego pożaru, w wyniku którego doszczętnie lub częściowo spłonęły 23 budynki gospodarcze, a 21 budynków...
  Autor: Adrian Siwek
  Dział: Temat Dnia
 • fot. Archiwum/d

  Cicho, sza!

  Nic tak nie ośmiesza państwa, jak prawo, którego nikt nie przestrzega – mówią prawnicy, a politycy nadal tworzą im martwe przepisy. Lekceważone paragrafy, które mają chronić dzieci przed przemocą,...
  Autor: Piotr Korycki
  Dział: Polska
 • fot. Facebook/d

  Wakacje w czasach COVID-19

  Podróżowanie po Europie wciąż wiąże się z koniecznością przedstawiania ujemnych testów na obecność koronawirusa. W niektórych krajach z obowiązkowych badań zwolnione są małe dzieci. Inne państwa już...
  Autor: Beata Mańkowska
  Dział: Świat
 • fot. mat. pras./d

  Następny kurek politycznego nacisku

  Dokończenie budowy Nord Streamu 2 stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy. Umożliwi rosyjskiemu Gazpromowi zajęcie pozycji monopolisty w wielu krajach unijnych i natowskich. Kurek z...
  Autor: Paweł Woźniak
  Dział: Gospodarka
 • fot. Anna Krajkowska/Gazeta Polska

  Polska w Hiszpanii, Hiszpania w Polsce

  Będzie Rok Kultury Hiszpańskiej w Polsce i Kultury Polskiej w Hiszpanii – zapowiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas wizyty w ...
  Autor: Anna Krajkowska
  Dział: Kultura
 • fot. Gladys Chai von der Laage / imago sport/Forum

  Kanonada w Monachium

  To był najlepszy dotychczasowy mecz tego turnieju. Reprezentacja Portugalii po pełnym dramaturgii i zwrotów akcji spotkaniu przegrała z Niemcami 2:4. W 5. minucie dośrodkowanie...
  Autor: Krzysztof Oliwa
  Dział: Sport