Czym się różni ubezpieczenie OC dla samochodu i motocykla?

fot. Quintin Gellar/pexels.com
fot. Quintin Gellar/pexels.com

Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce. Motocykle są jednym z nich. Czy są jakieś różnice miedzy OC na samochód, a motocykl?

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem jednośladu, czy wolisz poruszać się po drogach czterokołowcem – każdy rodzaj pojazdu mechanicznego w Polsce musi mieć ważne OC. Nawet jeśli jeździsz motocyklem wyłącznie w okresie letnim i wiosennym musisz mieć wykupioną polisę OC na cały rok.

Jaka kara grozi za brak OC dla motocykla?

Za brak obowiązkowego ubezpieczenia dla motocykla grożą surowe kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Wysokość kary uzależnioną jest od dni przerwy w ciągłości OC i za:

 • 3-dniową przerwę zapłacimy 170 zł,
 • za przerwę, która trwa od 4 do 14 dni możemy zostać ukarani kwotą 435 zł,
 • 870 zł zapłacimy, gdy spóźnimy się z wykupem OC powyżej 14 dni.

Kara ze strony UFG to nie jedyna możliwa strata finansowa w domowym budżecie za brak ważnego OC. Za każdy wypadek czy stłuczkę spowodowaną z naszej winy podczas jazdy motocyklem bez ważnego OC będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. W grę mogą wchodzić bardzo wysokie kwoty – gdy uszkodzony zostanie inny samochód lub jeśli ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku.

Dodatkowe ubezpieczenia, jak AC, assistance, czy NNW - podobnie jak w przypadku posiadaczy samochodów, tak i właściciele motocykli mogą zdecydować się na wykup tych ubezpieczeń dodatkowo, ponieważ są one dobrowolne. Jeśli zastanawiasz się nad dobrym OC i AC na motocykl:  https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oc-i-ac-na-motocykl-jak-kupic-najlepsze/, przeczytaj koniecznie nasz artykuł.

Czy OC na samochód i motocykl zapewnia taki sam rodzaj ochrony?

Co do zasady, ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu mechanicznego przed finansowymi skutkami zdarzeń na drogach powstałych z jego winy. Zakres ubezpieczenia regulowany jest przepisami prawa i jest identyczny w przypadku motocykli, samochodów osobowych lub ciężarowych. Posiadając OC zyskujesz pewność, że gdy spowodujesz wypadek lub kolizję koszty naprawy oraz wszelkie inne odszkodowania należne zostaną wypłacone przez ubezpieczyciela. Szerzej o zakresie ochrony ubezpieczeniowej OC napisaliśmy w artykule: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne/.

Podobieństwo miedzy ubezpieczeniami OC samochodu oraz motocykla dotyczy również jego automatycznego przedłużenia na kolejny okres, po zakończeniu rocznego okresu ochrony. Automatyzm nie działa wyłącznie w sytuacji, gdy kupiliśmy używany motocykl. Wówczas OC wygasa z ostatnim dniem końca ochrony ubezpieczeniowej.

Cena OC motocykla będzie zależała od czynników, które również określają cenę polisy OC dla samochodu. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zarówno profil kierowcy, czyli jego wiek i doświadczenie w prowadzeniu motocykli, jak i przedmiotu ubezpieczenia (czyli motocykla), gdzie znaczenie będzie miał rok, model, przebieg oraz moc silnika. Znaczenie mają również takie informacje, jak miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, jego status rodzinny i zawodowy. Więcej o OC czytaj na: http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne.

Jakie są różnice w polisie OC na samochód i motocykl?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku obydwu plisy jest taki sam. Podobnie wygląda kwestia czynników, które wpływają na cenę polisy OC samochodu, czy też motocykla. Czy istnieją jakieś różnice? Różnice widoczne są w cenie samej polisy – za OC motocykla zapłacimy o wiele mniej niż samochodu. Inaczej wygląda kwestia AC, za które zapłacimy więcej w przypadku motocykli niż aut.

Tańsze OC motocykla niż samochodu

Najtańsze OC dostaniemy dla motocykli o małej pojemności silnika – przykładowo średni koszt zakupu polisy dla Kawasaki z 2010 roku z pojemnością silnika 125 cm3 będzie wynosił od 160 zł do 230 zł dla właścicieli, który posiadają minimum 30 % zniżek na OC i AC. Jeśli zainteresowani będziemy kupnem polisy dla tej samej marki motocykla, z tym że pojemność sinika będzie wynosiła już powyżej 600 cm3, zapłacimy dwa razy więcej, bo ceny będą zaczynać się od 350 zł. Dość istotny wpływ na cenę polisy ma również wiek kierowcy – tu najwięcej zapłacą młodzi i niedoświadczeni kierowcy.

AC droższe dla motocykli

Ograniczona oferta AC dla motocykli powoduje, że trudno znaleźć dobrą i tanią ofertę ubezpieczenia dodatkowego. Nie jest to regułą, ale cześć towarzystw ubezpieczeniowych oferuje bardzo wysokie stawki za wykup polisy AC dla jednośladów.

Takie podejście może wynikać z faktu, że powszechnie motory uważane są za jedne z bardziej kolizyjnych środków transportu, a likwidacja szkody motoru z wypadku może sięgać wysokich kwot. Nie dziwi zatem fakt, że ubezpieczyciele niechętnie sprzedają AC dla motocykli po okazyjnej cenie. Nie powinno to jednak zniechęcać właścicieli jednośladów – część firm oferuje dobre ubezpieczenia w rozsądnej cenie – ponadto zabezpieczając właścicieli motorów ofertą dodatkowych ubezpieczeń, jak NNW czy assistance.

Podróżując motocyklem jesteśmy bardziej narażeni na poważne uszkodzenia ciała podczas wypadku. Nie uchroni nas bowiem poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków uchroni kierowcę przed ewentualnymi kosztami finansowymi leczenia, czy powrotu do zdrowia po ewentualnym wypadku. Koszt zakupu NNW nie będzie dużym wydatkiem, tym bardziej jeśli zadecydujemy się na jego zakup wraz z polisą OC.

Assistance to pakiet usług dodatkowych przy kolizjach i wypadku z udziałem motocyklisty. Zapewnia takie świadczenia, jak naprawa uszkodzonego motocykla na miejscu, holowanie czy pojazd zastępczy.

Artykuł sponsorowany

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl

W tym numerze

 • fot. Krystian Maj/KPRM/d

  Szczepienia ponad podziałami

  Wczoraj odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, poświęcone Narodowemu Programowi Szczepień. Jak wskazywali politycy, dyskusja...
  Autor: Marlena Nowakowska
  Dział: Temat Dnia
 • fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  Trwa nagonka na katolików

  Niewiele dziś trzeba, by stać się obiektem nagonki środowisk lewicowych. Katolikom wystarczy to, że są katolikami. Przekonał się o tym ks. Stanisław Makowiecki z Ropicy Polskiej. Chciał...
  Autor: Maria Kobylińska
  Dział: Polska
 • fot. MPI04/Capital pictures/Forum

  Ten impeachment to farsa

  Proces impeachmentu byłego prezydenta USA Donalda Trumpa coraz bardziej przypomina groteskę. Przewodniczący Sądu Najwyższego (SCOTUS) John Roberts stwierdził, że nie poprowadzi procesu w Senacie...
  Autor: Wiktor Młynarz
  Dział: Świat
 • fot. Pixabay/d

  Czas na znoszenie obostrzeń

  Rząd ma już zaktualizowane protokoły bezpieczeństwa, które umożliwiłyby otwarcie galerii handlowych i uruchomienie sprzedaży detalicznej w reżimie sanitarnym. Badana jest też sytuacja w...
  Autor: Paweł Woźniak
  Dział: Gospodarka
 • fot. mat. pras./d

  Odrodzony ze zgliszczy

  Zamek Królewski był takim miejscem, takim symbolem, na którego odbudowę Polacy czekali. I jego odbudowę zawdzięczamy przede wszystkim narodowi polskiemu – wspaniałym ludziom, którzy nie dali...
  Autor: Anna Krajkowska
  Dział: Kultura
 • fot. SRDJAN ZIVULOVIC/Reuters/Forum

  Szybka jak Maryna

  Maryna Gąsienica-Daniel uzyskała najlepszy czas drugiego przejazdu slalomu giganta we włoskim Kronplatz (Plan de Corones), zaliczanego do alpejskiego Pucharu Świata, i ostatecznie zajęła w ...
  Autor: Krzysztof Oliwa
  Dział: Sport