Tryptyk o Niepodległej

numer 1921 - 10.01.2018Kultura

„Paderewski”, „Józef Brandt” i „Niepodległa – 1918” to trzy wielkie wystawy, które przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pierwszą ekspozycję, poświęconą jednemu z ojców niepodległości, będzie można zobaczyć już 17 lutego.

Nasze muzeum otrzymało status „narodowego” w momencie stworzenia niepodległego państwa polskiego. Chcemy uczcić stulecie odzyskania niepodległości i pokazać je w kilku aspektach. Stąd pomysł na tryptyk, trzy zupełnie różne wystawy – powiedziała Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Projekt pod nazwą „3 × Niepodległa” wpisany jest do Programu Wieloletniego „Niepodległa” i został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Jak zapowiedziała Morawińska, 17 lutego otwarta zostanie pierwsza z wystaw poświęcona jednemu z ojców niepodległości – Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

– Był człowiekiem utalentowanym, wielkiej pracy i niebywałego poczucia odpowiedzialności. Mówiono o nim nie bez racji, że „wygrał niepodległość na fortepianie”. Dzięki jego staraniom ustanowienie niepodległej Polski stało się jednym z czternastu punktów programu przygotowanego przez Wilsona – stwierdziła dyrektor Muzeum Narodowego. Na wystawę złożą się osobiste pamiątki, dokumenty i dzieła sztuki (jak choćby unikatowa kolekcja sztuki dalekowschodniej), które Ignacy Jan Paderewski zapisał w testamencie Muzeum Narodowemu. Na ekspozycji będzie można zobaczyć również najsłynniejsze portrety Paderewskiego czy pocztówkę ukazującą go z Wilsonem.

Kolejną wystawą (prezentowaną od 22 czerwca) będzie ekspozycja poświęcona Józefowi Brandtowi, autorowi słynnych scen historycznych i rodzajowychzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się