Wyzwania w ochronie Puszczy

.
.

Poznajcie historie zwierząt z Puszczy Białowieskiej, bądźcie z nami - www.Puszcza.TV

W Polsce od kilkunastu miesięcy działa komisja w skład której wchodzą leśnicy, strażacy, eksperci od BHP, ale również władze samorządowe i organizacje społeczne. Ich cel jest niezwykle ważny - przygotowywanie planu zbudowania systemu ochrony przeciwpożarowej tego wyjątkowego w skali świata obiektu jakim jest Puszcza Białowieska.

W ramach tego gremium przyjmowane są kolejne zapisy mające poprawić bezpieczeństwo. Oczywiście o konsensus jest trudno, ale sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym pokazała, że pożary to realne zagrożenie. Nawet do blokujących wszelkie wycinki aktywistów ekologicznych wreszcie dotarło, że suche drzewa wzdłuż dróg a zwłaszcza wzdłuż linii wysokiego napięcia to śmiertelne zagrożenie. Dzisiaj to oni zaczęli o dyskusję o szybszej wycince drzew, tyle tylko, że przez lata to oni doprowadzili do tego, że leśnicy boją się podejmować oczywistych decyzji w sprawie wycinki drzew. Dlatego zanim wytnie się drzewo potrzebna jest opinia ekspertów z BHP i strażaków. To oczywiście wydłuża cały proces.

Jednocześnie skala wyzwania jest ogromna, bo coraz więcej drzew powinno zostać wyciętych, żeby uchronić Puszczę od pożarów. Właśnie ich szybkie usuwanie budziło zastrzeżenia w 2017 r. i międzynarodowy konflikt. Teraz jednak komisja postuluje wycinkę w celach bezpieczeństwa. Grupa ekspertów postuluje również zakopanie kabli energetycznych w ziemi a także budowę w Puszczy Białowieskiej lądowiska dla helikoptera. Dziś helikoptery to jeden z najskuteczniejszych sposobów gaszenia pożarów. Wszystko dlatego, że śmigłowiec jest w stanie w krótkim czasie wykonać większą ilość nalotów. Skuteczność helikopterów potwierdził pożar nad Biebrzą, gdzie to właśnie wejście tych maszyn do akcji umożliwiło ugaszenie ognia. W bieżącym roku w kompleksie leśnym Puszczy Białowieskiej miało miejsce 9 pożarów w tym 6 podpaleń, dodatkowych 28 pożarów miało miejsce na przylegających łąkach. Sytuacja w kwietniu była tragiczna, a zagrożenie było zdaniem wielu ekspertów największe w historii. Na szczęście po suchym kwietniu przyszedł wyjątkowo zimny maj oraz deszczowy czerwiec. Ruszyła wegetacja roślin a co za tym idzie zmniejszone zostało ryzyko pożarowe. Nikt nie wie jaka będzie przyszłość i pogoda w najbliższych miesiącach. Dlatego trzeba zawczasu przygotować plan zadań ochronnych. Według informacji z Ministerstwa Środowiska dokumenty powinny być już ostatecznie gotowe do końca roku.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Niezależne Media.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Niezależne Media.

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze