fot. Kacper Pempel/Reuters

Nowe otwarcie w polskiej polityce

numer 1922 - 11.01.2018Świat

Zagraniczne media poświęciły sporo miejsca wtorkowym zmianom w polskim rządzie. Na Zachodzie najwięcej mówi się o dalszych relacjach między Warszawą a Brukselą w kontekście zmiany szefa polskiej dyplomacji. Na kwestię polityki zagranicznej zwracają uwagę także dziennikarze w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Rosji najgłośniejszym echem odbiła się dymisja ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

W opinii niemieckich dziennikarzy zmiany w polskim rządzie mają wzmocnić pozycję Prawa i Sprawiedliwości zarówno na krajowej, jak i na międzynarodowej scenie politycznej. W tym drugim wypadku chodzi o poprawę relacji dyplomatycznych z władzami Unii Europejskiej. „Rekonstrukcja polskiego rządu ma dwa cele: w konflikcie Polski z Brukselą wyeliminowała największych podżegaczy, nie sygnalizując przy tym najmniejszego kompromisu, a także umocniła pozycję prezesa PiS‑u Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy, który wielokrotnie popadał w spory kompetencyjne, zarówno z Antonim Macierewiczem, jak i Witoldem Waszczykowskim” – napisał wczoraj dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. „Wymieniając ministrów, PiS przygotowuje się na nadchodzące wybory oraz na dalsze pertraktacje z Unią Europejską” – uważa z kolei „Süddeutsche Zeitung”.

Dziennikarze z Francji w swoich relacjach z rekonstrukcji polskiego rządu skupili się głównie na trzech ministerstwach: obrony, środowiska i spraw zagranicznych. „Decyzje premiera RP to mocny sygnał w stronę Europy. Nowy gabinet może wyznaczyć nowe otwarcie [Polski] wobec UE” – wskazuje francuski tygodnik „L’Express”. „Rekonstrukcja pokazała, że polskie władze troszczą się o poprawę stosunków z Brukselą” – dodaje dziennik „Les Echos”zawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się