Sejm uchwalił nowy budżet

numer 1923 - 12.01.2018Gospodarka

Sejm przegłosował w czwartek budżet na 2018 r. z deficytem nieprzekraczającym 41,5 mld zł. Z rozpatrzonych blisko 400 poprawek zaakceptowano kilkadziesiąt przygotowanych przez PiS i jedną ponadpartyjną – podpisaną przez przedstawicieli wszystkich klubów. Za uchwaleniem budżetu z poprawkami głosowało 240 posłów, przeciw było 189, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Budżet zakłada wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc., a średnioroczną inflację na 2,3 proc. Dochody państwa w 2018 r. mają wynieść 355,7 mld zł.

Przez mniej więcej 2,5 godziny głosowań Sejm rozpatrzył 58 poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu i prawie 130 wniosków mniejszości, czyli poprawek zgłoszonych po pierwszym czytaniu, które nie uzyskały poparcia komisji finansów publicznych.

Na wstępie Sejm odrzucił wnioski PO, Nowoczesnej i koła Unii Europejskich Demokratów (UED) o odrzucenie projektu ustawy w całości. Odrzucane były następnie po kolei wszystkie poprawki i wnioski opozycji. Większość przewidywała sfinansowanie dodatkowych wydatków ze zwiększonych dochodów budżetowych.

I tak przepadła poprawka PSL-u, która zakładała zwiększenie dochodów budżetu państwa o 24 mld zł, co miałoby umożliwić utworzenie nowej rezerwy na poprawę systemu ochrony zdrowiazawartość zablokowana

Autor: Piotr Chmielarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się