fot. Jason Lee/Reuters

Chińskie granie Owsiaka

numer 1923 - 12.01.2018Świat

Jerzy Owsiak i przedstawiciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy właśnie odwiedzili komunistyczne Chiny. Akcję WOŚP‑u w Państwie Środka Owsiak reklamował na Facebooku zdjęciem, na którym grupa chińskich towarzyszy studiuje czerwoną książeczkę zbrodniarza Mao Zedonga. Była to okazja do przypomnienia innej organizacji założonej przez Owsiaka jeszcze w PRL‑u – budzącego kontrowersje Towarzystwa Przyjaciół Chińskich Ręczników.

Inicjatorem zbiórki na rzecz WOŚP‑u w Chinach był bydgoski zespół muzyczny Roan i jak podaje gazeta „Express Bydgoski”, w wyprawie do Państwa Środka Owsiakowi towarzyszyło kilkanaście osób. W tym Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, miasta, w którym rządzi koalicja PO-SLD, oraz ekipa telewizyjna.

Z okazji grania w ChRL‑u

Owsiak przypominał we wpisie na Facebooku, jak to pod koniec lat 80. poprzez działalność Towarzystwa Przyjaciół Chińskich Ręczników (TPChR) udało się mu „dotknąć Państwa Środka”.

Jednak działalność TPChR i samego Owsiaka już wówczas wywoływała kontrowersje. Oto jak Marek Piekarczyk, wokalista legendarnego TSA, wspomina to zaangażowanie przyszłego założyciela WOŚP‑u. „W mieście, które stało się enklawą buntu młodego pokolenia przeciw komunie i miejscem prawdziwego rockandrollowego protestu, on wygadywał bzdury i rozwadniał ten protest metodami wątpliwej jakości. Zrobił kpinę z protestu, z kontrkultury. Strasznie mi się wtedy naraził. Czemu nie organizował swoich akcji w Komitecie Centralnym PZPR albo pod Pałacem Kultury?” – pisał Piekarczyk w swojej książce biograficznej, wydanej w 2014 r.

Publicysta Piotr Lisiewicz w miesięczniku „Nowe Państwo” z 2013 r. w artykule „Ten, który zniszczył bunt. O Jerzym Owsiaku – bezpieczniku systemu” przypominał, że nawet dla środowiska „Gazety Wyborczej” działalność TPChR nie była jednoznaczna.

„Z »Gazetą Wyborczą« to nie od razu Owsiak miał pełną sztamę. W jego książce »O sobie« z 1999 r. odnajdujemy opis, jak około 1989 rzawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się