Sąd wstrzymał deportację imigrantów

numer 1923 - 12.01.2018Świat

WASZYNGTON Sąd tymczasowo zablokował decyzję administracji prezydenta Donalda Trumpa o zniesieniu DACA – programu, który chroni przed deportacją nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do USA jako dzieci.

Wprowadzony przez byłego prezydenta USA Baracka Obamę DACA od początku budził kontrowersje. Jego przeciwnicy argumentowali, że stanowił nadużycie prerogatyw i że psuł prawo, gdyż w żaden sposób nie legalizował statusu uchodźców, a powstrzymywał federalne agencje przed spełnianiem swoich obowiązków. Jednak gdy Trump ogłosił, że DACA zostanie anulowany, przedstawiciele amerykańskiej lewicy wytoczyli mu z tego powodu kilka spraw sądowych. Decyzję ws. DACA wydał w środę sędzia federalny Sądu Apelacyjnego 9. Okręgu z siedzibą w San Francisco William Alsup. Dotąd, gdy decyzje Trumpa były wstrzymywane przez sądy, działo się to w wielu wypadkach właśnie z powodu wyroku wydanego przez ten sąd apelacyjny, który ma opinię najbardziej lewicowego sądu w kraju.

W uzasadnieniu wyroku sędzia powołał się na oficjalne konto Trumpa na Twitterze. Zacytował jego wpis z września ub.r., w którym prezydent USA napisał, że „nikt nie chce wyrzucać młodych, wykształconych ludzi, którzy mają pracę lub nawet służą w wojsku”, oraz z końca grudnia brzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się