Polityczna burza po głosowaniu ws. aborcji

numer 1923 - 12.01.2018Polska

SEJM Trzech posłów wykluczonych z Platformy Obywatelskiej, zawieszenie członkostwa w Nowoczesnej przez kolejną trójkę – oto polityczny wynik środowych głosowań ws. obywatelskich projektów ustaw pro- i antyaborcyjnych.

Po burzliwej debacie nad projektami „Ratujmy kobiety” i „Zatrzymaj aborcję” posłowie zdecydowali o odrzuceniu w pierwszym czytaniu pierwszego i skierowaniu do dalszych prac w komisji drugiego z nich. Część polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej postanowiła zagłosować wbrew woli swoich partii. I to wywołało burzę.

Publiczna debata nad losami niezdyscyplinowanych posłów trwała od rana. Czesław Mroczek (PO) w TVP Info zapowiedział, że kar nie będzie. Innego zdania był jednak lider partii Grzegorz Schetyna. Ostatecznie Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak, którzy głosowali przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego i za skierowaniem do prac w komisji projektu pro-life, zostali wykluczeni z Platformy Obywatelskiej. – Wczoraj cały dzień rozmawialiśmy, przekonywaliśmy, mówiliśmy, jak ważna jest jednomyślność głosowania, jak ważna jest walka o kompromis antyaborcyjnyzawartość zablokowana

Autor: Dorota Łomicka


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się