fot. Fotolia

Bankowy ukłon w stronę klienta

numer 1924 - 13.01.2018Gospodarka

Unia Europejska wprowadza od soboty 13 stycznia br. nowe zasady realizacji transakcji płatniczych. Zmiany dotyczą ponad miliarda rachunków bankowych w Europie, w tym w Polsce. Na szczęście nie przypominają słynnego już unijnego prostowania bananów. Mają służyć głównie poprawie bezpieczeństwa.

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy płatności online. Przy takich transakcjach już nie będzie wystarczało podanie danych karty i numeru rachunku lub danych użytkownika i hasła. Wymagana będzie dodatkowo druga autoryzacja, np. przez SMS wysłany na telefon klienta, jak to się dzieje m.in. przy przelewach bankowych. Co ważne i ciekawe – transakcja przeprowadzona bez tego typu zabezpieczenia będzie obciążała konto przedsiębiorcy, a nie klienta.

Konsumenci będą też lepiej chronieni przed nadużyciami finansowymi. Z wyjątkiem wypadków oszustwa lub rażącego niedbalstwa płatnika maksymalna kwota, do której zapłacenia płatnik może być zobowiązany przy nieautoryzowanej transakcji płatniczej, zmniejszy się do 50 euro. Dyrektywa unijna ma także pomóc obniżyć opłaty dla konsumentów i zakazuje pobierania dodatkowych prowizji za płatność kartami zarówno dla płatności internetowych, jak i tradycyjnychzawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się