fot. Pixabay/d

Rok wyzwań dla cyberbezpieczeństwa

numer 1924 - 13.01.2018Świat

Ataki na tzw. infrastrukturę krytyczną, wzmożona cyberagresja ze strony podmiotów państwowych, głównie z Rosji i Korei Północnej, rosnące prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktów w cyberprzestrzeni, a także nowe fronty walki z hakerami – jak co roku Instytut Kościuszki poprosił ekspertów będących członkami społeczności Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC reprezentujących różne obszary sektora publicznego, akademii oraz sektora prywatnego o podzielenie się opiniami na temat wyzwań dotyczących cyberbezpieczeństwa, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć w 2018 r.

Z racji postępującej technologii zagrożenia w sieci z każdym rokiem przybierają na sile. Na celowniku hakerów są nie tylko pojedynczy użytkownicy internetu, ale również instytucje i organy administracyjne, rządowe czy wojskowe. Ingerencja w struktury państwa, zwłaszcza w te oparte na nowoczesnych technologiach, może nieść ze sobą dotkliwe skutki. Coraz częściej mówi się nawet, że działania zbrojne znane dotąd z konwencjonalnej formy przebiegu mogą się przenieść na płaszczyznę cybernetyczną i, co najważniejsze, konflikt w tym obszarze może doprowadzić do całkowitej dezintegracji danego państwa i jego struktur. By temu przeciwdziałać, niezbędne jest poznanie wszystkich zagrożeń i opracowanie procedur, które mogą się przyczynić do zastopowania szkodliwych działań. A tych, zdaniem ekspertów, w nadchodzących miesiącach nie zabraknie.

Dezinformacja i ataki na infrastrukturę krytyczną

W opinii ekspertów, o ile rok 2017 był okresem wzmożonej aktywności hakerów pod kątem działań dezinformacyjnych i budujących określony światopogląd (co miało związek z wyborami w krajach Europy, m.in. w Niemczech, we Francji czy w Wielkiej Brytanii), o tyle rok 2018 może być czasem cyberataków na infrastrukturę krytyczną. – Już w dwóch poprzednich latach obserwowaliśmy ataki na systemy niezbędne do stabilnego i bezpiecznego funkcjonowania państwa, obejmujące m.in. sektory logistyczny, zdrowia i energetyczny. Istnieje ryzyko, że w tym roku spektrum to może się przenieść na inne obszary gospodarki, takie jak wodny czy transportowy – ostrzega Paul Timmers, pracownik naukowy Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz były dyrektor Departamentu Zrównoważonego i Bezpiecznego Społeczeństwa w Komisji Europejskiej.

Zwiększona liczba ataków na infrastrukturę krytyczną nie oznacza jednak osłabienia wymiaru walki informacyjnej. – Nadal będzie ona ważną częścią konfliktów o charakterze hybrydowym – zauważa kmdr Wiesław Goździewicz, radca prawny w NATO Joint Force Training Centre w Bydgoszczy oraz ekspert Instytutu Kościuszki. – Masowe kampanie dezinformacyjne, często przeprowadzane z wykorzystaniem botnetów [komputerów zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem] generujących wpisy w mediach społecznościowych za pomocą fałszywych, sfałszowanych lub nielegalnie przejętych kont, będą nadal występowały. Ich zadaniem jest stworzenie fałszywej percepcji lub przynajmniej wpłynięcie na sposób postrzegania wybranych grup albo społeczeństw celem odwrócenia uwagi opinii publicznej od rzeczywistych intencji podmiotów państwowych i niepaństwowych – dodaje ekspert.

Moskwa i Pjongjang w grze

Temat ataków na infrastrukturę krytyczną wiąże się z rosnącą aktywnością podmiotów państwowych. Trend ten wyraźnie podkreślają eksperci, wskazując, że kraje takie jak Rosja czy Korea Północna prawdopodobnie jeszcze bardziej zintensyfikują swoje działania w cyberprzestrzenizawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się