Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Znów postawiliby na Polskę

Dodano: 15/01/2018 - numer 1925 - 15.01.2018
RAPORT \ Inwestorzy postawiliby na Polskę ponownie – to najważniejszy wniosek z kolejnej edycji badania „Klimat inwestycyjny w Polsce”, które sprawdza nastawienie zagranicznych przedsiębiorców do działania w Polsce.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu, przy wsparciu banku HSBC i firmy doradczej Grant Thornton, 11. raz przeprowadziła badanie wśród przedstawicieli firm z zagranicznym kapitałem, w którym zapytała ich, jak oceniają warunki lokowania kapitału oraz prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. „Polska to kuźnia talentów, więc z satysfakcją odnotowujemy, że zagraniczni inwestorzy coraz częściej wybierają nasz kraj ze względu na wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie wykwalifikowanych pracowników” – napisał we wstępie do raportu z badania Tomasz Pisula, prezes PAIiH-u.
Aż 92 proc. pytanych firm zadeklarowało, że wybrałoby Polskę ponownie, gdyby jeszcze raz miały podjąć decyzję o lokalizacji dla swojego biznesu. Ogólna ocena klimatu inwestycyjnego w Polsce utrzymała się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego: 3,70 pkt (wobec 3,72 pkt przed rokiem). Warto przypomnieć, że zeszłoroczny wynik był najwyższym w historii badania. Czynniki, które mogłyby potencjalnie utrudniać realizację inwestycji w Polsce (ros-
nące wyzwania związane z rekrutacją pracowników czy dodatkowe obowiązki związane z uszczelnianiem systemu podatkowego), zostały zrównoważone czynnikami pozytywnymi, np. dobrą koniunkturą gospodarczą. 
Najmocniej Polskę doceniają inwestorzy z Francji, którzy przyznali średnią na poziomie 4,1 pkt (na 5 możliwych). Dalej byli Niemcy, Japończycy i Szwedzi. Bardziej sceptyczni są Szwajcarzy i Holendrzy (3,5 pkt). Polska kusi stabilną koniunkturą (4,01 pkt na 5), największymi przeszkodami zaś są jakość prawa (2,75 pkt) oraz niska efektywność sądownictwa gospodarczego (2,84 pkt). 
„Zdecydowanie najsilniejszym magnesem przyciągającym zagraniczny kapitał do Polski jest jej swoista samowystarczalność. Rodzima gospodarka oferuje inwestorom połączenie silnego wzrostu gospodarczego, mocnego popytu wewnętrznego i prężnie działającego otoczenia, tworzonego przez lokalnych dostawców i wykonawców, a wszystko to wewnątrz UE, w sąsiedztwie największych rynków europejskich” – piszą autorzy badania.
70 proc. firm zakłada w tym roku wzrost przychodów, ponad połowa (56 proc.) badanych planuje wzrost zatrudnienia (redukcji etatów spodziewa się 3 proc.). Brak rąk do pracy po raz pierwszy stał się największym problemem dla przedsiębiorców, przewyższając np. bariery związane z obowiązkami biurokratycznymi. Kadry stają się jedną z barier inwestowania w Polsce. Choć nota dla tego czynnika nadal nie jest słaba (3,45 pkt), to w porównaniu z 2016 r. wyraźnie spadła – o 0,23 pkt. To efekt najniższej od 26 lat stopy bezrobocia na polskim rynku pracy.
Autorzy badania podkreślają także, że jeśli Polska chce trwale i na większą skalę przyciągać duże inwestycje, musi docierać do nowych grup inwestorów, a do tego są niezbędne wyrazista wizja i konsekwentne, wieloletnie wysiłki nad promocją i ekspozycją atutów.

     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze