reklama


Uleczyć polską psychiatrię

numer 1928 - 18.01.2018Polska

ZDROWIE Od połowy roku zaczną działać centra zdrowia psychicznego. Na razie w ramach programu pilotażowego powstanie od 70 do 90 tego typu placówek. Potrzeby są ogromne – niemal jedna czwarta Polaków cierpi przynajmniej na jedno zaburzenie psychiczne. 

Prof. Agata Szulc, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przypomina, że polscy specjaliści zabiegali od wielu lat o powstanie centrów. Podkreśla, że szczególnie ważne jest, aby powstały one w tych regionach, w których dostęp do lekarzy psychiatrów jest szczególnie trudny. – W Warszawie jest jeszcze nieźle. Pacjent prędzej czy później dostanie się do poradni. Ale już na przykład na Podlasiu jest to bardzo trudne – mówi prof. Szulc. Tymczasem lekarz psychiatra jest jak każdy inny specjalista i powinniśmy mieć możliwość wizyty w jego gabinecie, kiedy tylko czujemy, że potrzebujemy pomocy. 

Obecnie cały ciężar opieki zdrowotnej nad chorymi psychicznie spada na szpitale. Pacjenci mogą tam znaleźć pomoc przez 24 godz. na dobę. Niestety, borykają się one z poważnymi problemami, przede wszystkim lokalowymizawartość zablokowana

Autor: wk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama