Warszawa bliżej Tokio

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

DYPLOMACJA \ Efekty wizyty ministra spraw zagranicznych Japonii w Polsce

Niedawno z wizytą w Warszawie przebywał minister spraw zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegi. Polityk spotkał się m.in. z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz ze swoim polskim odpowiednikiem, prof. Zbigniewem Rauem, z którym podpisał plan działania w ramach strategicznego partnerstwa obu krajów. Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na to, że Japonia jest jednym z najważniejszych azjatyckich partnerów ekonomicznych Polski. – Japończycy inwestują w naszym regionie w bardzo nowoczesne gałęzie gospodarki i budują fabryki od nowa, np. w zakresie komponentów do samochodów elektrycznych – zauważa Jakub Jakóbowski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

W czwartek szef japońskiej dyplomacji Toshimitsu Motegi został uroczyście przyjęty w Belwederze przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podczas rozmów minister spraw zagranicznych Japonii wyraził zainteresowanie regionalnymi formatami współpracy, tj. Grupą Wyszehradzką (V4) oraz Inicjatywą Trójmorza, które postrzegane są przez Japonię jako efektywne platformy dialogu. Z kolei prezydent Duda przypomniał o partnerstwie strategicznym, który łączy oba kraje już od 2015 r.

Ponad 300 japońskich firm

Wizyta szefa japońskiej dyplomacji w Polsce odbyła się w momencie rosnących napięć na linii Bruksela–Pekin. Jak podkreślają eksperci, umowa inwestycyjna UE–Chiny, która jest najważniejszą płaszczyzną obecnych relacji chińsko-unijnych, wpada w coraz większe problemy. Trudności z ratyfikacją tego dokumentu wynikają m.in. ze sprzeciwu dużej grupy europosłów. – Japonia próbuje wykorzystywać napięcia między UE a Chinami. Rząd w Tokio bardzo silnie stawia też na relacje z Amerykanami. To był jeden z głównych sygnałów, wysłany do regionu w czasie tej wizyty. Japonia podkreśla przy tym, że traktuje siebie oraz UE jako dwóch najważniejszych sojuszników USA – mówi Jakub Jakóbowski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

W Warszawie szef MSZ Japonii spotkał się też ze swoim polskim odpowiednikiem prof. Zbigniewem Rauem, z którym rozmawiał m.in. na temat sytuacji międzynarodowej w Europie i w regionie Indo-Pacyfiku. Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że Japonia jest jednym z najważniejszych azjatyckich partnerów ekonomicznych Polski. – Jako kraj będący źródłem dużych inwestycji Japonia od lat odgrywa ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki – stwierdził prof. Zbigniew Rau.

Warto podkreślić, że w Polsce działa ponad 300 japońskich firm zatrudniających ok. 40 tys. osób. Współpracę gospodarczą pomiędzy oboma krajami ułatwiła umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią, która weszła w życie 1 lutego 2019 r. – Japończycy inwestują w naszym regionie w bardzo nowoczesne gałęzie gospodarki i budują fabryki od nowa, np. w zakresie komponentów do samochodów elektrycznych – zauważa Jakub Jakóbowski.

Polsko-japońskie partnerstwo

Czwartkowe spotkanie było również okazją do uroczystego podpisania przez ministrów planu działania w ramach partnerstwa strategicznego Japonia–Polska, który wyznacza główne kierunki dwustronnej współpracy na najbliższe pięć lat. „To ramowy dokument opisujący polityczne, gospodarcze, obronne, naukowe i kulturalne obszary polsko-japońskiego partnerstwa” – informuje na swojej stronie MSZ.

Wśród najważniejszych postanowień dokumentu należy wspomnieć o ustanowieniu regularnych spotkań między wiceministrami spraw zagranicznych. W planie działania mowa jest ponadto o pogłębianiu dialogu na polu bezpieczeństwa poprzez podpisanie memorandum o współpracy obronnej. Uzupełnieniem dwustronnych relacji ma być współpraca poprzez instytucje międzynarodowe, takie jak ONZ, Unia Europejska oraz NATO, a także poprzez format Grupa Wyszehradzka + Japonia.

Źródło nowych technologii

W podpisanym dokumencie znalazły się również kwestie związane ze wzmocnieniem współpracy na polu e-mobilności, w tym technologii zapewniającej czysty transport (elektryczny i wodorowy). – Polska jest otwarta na zacieśnienie współpracy z Japonią we wprowadzaniu nowych technologii w dziedzinie elektromobilności, w tym także na polu naukowym – stwierdził w marcu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Podkreślił także istotną rolę współpracy technologicznej w rozwój energetyki jądrowej. – Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej docenia wymianę doświadczeń z Japonią – przekonuje minister Kurtyka.

Jak zaznacza w rozmowie z „Codzienną” Jakub Jakóbowski z OSW, zainteresowani projektami nuklearnymi w naszym regionie, w tym w Polsce, Czechach i Rumunii, były Chiny. – Jednak w przypadku inwestycji w energetykę elektroenergetyczną i atomową wchodzą w grę kwestie polityczne. W regionie widać zaniepokojenie tym, jakie byłyby konsekwencje podpisywania kontraktów z Chinami. Ponadto chińskie technologie atomowe, poza samymi Chinami, nie zostały nigdzie sprawdzone. Z kolei Japonia, podobnie jak Francja czy USA, to od dekad sprawdzeni dostawcy tych technologii – kończy ekspert.

Albicla.com/PawelKryszczak

     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze