Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

ŚRODKI PAŃSTWOWE – INWESTYCJE SAMORZĄDOWE

Dodano: 19/07/2021 - Numer 2970 - 19.07.2021
fot. adobestock
fot. adobestock

NABÓR WNIOSKÓW DO KOŃCA LIPCA I Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Chodzi o pobudzenie inwestycji we wszystkich regionach Polski, wsparcie rozwoju przedsiębiorstw i poprawę warunków życia Polaków. Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na rozmaite inwestycje infrastrukturalne. Nabór wniosków w pierwszej, pilotażowej edycji potrwa do końca lipca.

Do 30 lipca br. trwa pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, skierowanego do samorządów na bezzwrotne dofinansowanie inwestycji publicznych.

Program ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych, realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST). Wysokość bezzwrotnego dofinansowania zależna jest od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Pobudzenie inwestycji we wszystkich regionach Polski

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (RF Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych) ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Chodzi o pobudzenie inwestycji we wszystkich regionach Polski, wsparcie rozwoju przedsiębiorstw i poprawę warunków życia Polaków. Samorządy dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na rozmaite inwestycje infrastrukturalne. Nabór wniosków w pierwszej, pilotażowej edycji potrwa do 30 lipca. Podczas wypełniania wniosku należy wskazać odpowiedni obszar inwestycyjny. Jest 35 ale jeśli inwestycja wykracza poza jeden obszar, wówczas należy wskazać wszystkie, których dotyczy. Każdy obszar mieści się w jednym z czterech priorytetów o różnej wadze. W obecnie trwającym, pierwszym – pilotażowym naborze największą wagę, a tym samym szansę na dofinansowanie mają m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, infrastrukturę drogową, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami.

Wysokość dofinansowania

Wysokość maksymalnego dofinansowania zależy od obszaru priorytetowego inwestycji:

  • priorytet 1: 95 proc. wartości inwestycji (minimum 5 proc. udziału własnego);
  • priorytet 2: 90 proc. wartości inwestycji (minimum 10 proc. udziału własnego);
  • priorytet 3: 85 proc. wartości inwestycji (minimum 15 proc. udziału własnego);
  • priorytet 4: 80 proc. wartości inwestycji (minimum 20 proc. udziału własnego).

Oznacza to, że dofinansowanie z Programu może być przyznane jedynie w przypadku posiadania przez wnioskodawcę udziału własnego na realizację inwestycji, w wysokości nie niższej niż:

  • 5 proc. wartości zadania inwestycyjnego dla wniosków z priorytetu 1;
  • 10 proc. wartości zadania inwestycyjnego dla wniosków z priorytetu 2;
  • 15 proc. wartości zadania inwestycyjnego dla wniosków z priorytetu 3;
  • 20 proc. wartości zadania inwestycyjnego dla wniosków z priorytetu 4.

Przy czym jako wartość zadania inwestycyjnego przyjmuje się całkowitą łączną wartość wynagrodzenia wykonawcy za wykonanie zadania inwestycyjnego, w tym wartość ceny dostaw określonych w umowie lub umowach mających na celu realizację zadania inwestycyjnego. Co istotne, w czasie pierwszego pilotażowego naboru każdy samorząd/związek JST może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

  • jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Obszary priorytetowe

W Programie Inwestycji Strategicznych samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie inwestycji z 35 obszarów podzielonych w ramach czterech priorytetów.

  • priorytet 1: budowa (lub modernizacja) – infrastruktury drogowej; infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym oczyszczalni; źródeł ciepła sieciowego zeroemisyjnego; indywidualnych źródeł ciepła zeroemisyjnego; infrastruktury gospodarki odpadami, w tym spalarnie, przetwarzanie biologiczne, segregacja; OZE.
  • priorytet 2: budowa (lub modernizacja) źródeł ciepła sieciowego niskoemisyjnego; sieci ciepłowniczej; infrastruktury elektroenergetycznej, w tym oświetleniowej; infrastruktury kulturalnej i turystycznej; infrastruktury sportowej. A ponadto: tabor z napędem zeroemisyjnym; cyfryzacja usług publicznych i komunalnych; poprawa efektywności energetycznej budynków i instalacji publicznych; innowacyjne rozwiązania w elektroenergetyce; rewitalizacja obszarów miejskich;
  • priorytet 3: budowa (lub modernizacja) infrastruktury technicznej drogowej; infrastruktury tramwajowej, w tym zajezdni; infrastruktury kolejowej, w tym stacji utrzymaniowo-naprawczej; infrastruktury transportu wodnego; indywidualnych źródeł ciepła niskoemisyjnego; kanalizacji deszczowej; infrastruktury społecznej; infrastruktury edukacyjnej. A ponadto: tabor transportu kolejowego; tabor transportu tramwajowego; tabor z napędem niskoemisyjnym; gospodarka wodna, w tym melioracja, retencja, osuszanie; rewitalizacja obszarów i/lub budynków zdegradowanych i/lub poprzemysłowych;
  • priorytet 4: tabor zbiorowego transportu drogowego; tabor zbiorowego transportu wodnego; budowa lub modernizacja infrastruktury telekomunikacyjnej; budowa i organizacja inkubatorów przedsiębiorczości; budowa i organizacja parków naukowo-technologicznych, a ponadto inne, mające na celu przeciwdziałanie COVID-19, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19.

Jak wnioskować o dofinansowanie z RF Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych?

1/ Dostęp do Aplikacji Polski Ład

Dla uzyskania dostępu do aplikacji osoba uprawniona do wykonywania czynności w imieniu ubiegającego się o dofinansowanie samorządu/związku JST, powinna złożyć poprzez platformę ePUAP, na skrzynkę /BGK/polskilad, wniosek o nadanie dostępu do aplikacji. Wniosek należy wysłać z profilu ePUAP, należącego do samorządu/ związku JST. Wniosek taki będzie można złożyć począwszy od dnia ogłoszenia naboru wniosków o dofinasowanie z programu, nie później niż w dniu zakończenia przyjmowania przez bank wniosków o dofinansowanie wskazanym w ogłoszeniu.

Do wniosku należy załączyć:

  • pełnomocnictwo do reprezentowania samorządu/ związku JST;
  • pełnomocnictwo udzielone przez skarbnika JST, jeżeli kontrasygnatę na wnioskach i oświadczeniach będzie składać osoba upoważniona przez skarbnika;
  • zaświadczenie o wyborze wójta/burmistrza/prezydenta miasta lub powołaniu w skład zarządu powiatu/ województwa/związku międzygminnego.

Ponadto związki JST powinny załączyć do wniosku również swój statut. Występujący w imieniu samorządu/ związku JST reprezentant to osoba uprawniona do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych wnioskodawcy/beneficjenta zgodnie z zasadami określonymi we właściwej ustawie samorządowej, tj. ustawie o samorządzie gminnym, ustawie o samorządzie powiatowym lub ustawie o samorządzie województwa lub statucie związku jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku reprezentacji powiatu, przez wzgląd na ograniczenia techniczne aplikacji, konieczne jest udzielenie przez członków zarządu odpowiedniego pełnomocnictwa dla osoby, która będzie pełnić funkcję reprezentanta.

2/ Wniosek o dofinansowanie

W czasie ogłoszonego naboru każdy samorząd/związek JST może złożyć 3 wnioski o dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych za pośrednictwem aplikacji Polski Ład We wniosku o dofinansowanie automatycznie zostaną uzupełnione dane adresowe, które przedstawiciel samorządu podał we wniosku o nadanie dostępu do aplikacji Polski Ład. We wniosku należy uzupełnić obszar inwestycji (z listy rozwijanej wielokrotnego wyboru); wskazać nazwę inwestycji; krótko opisać planowaną inwestycję oraz złożyć oświadczenie, że wnioskodawca dysponuje wkładem własnym w wysokości co najmniej 5 proc. wartości inwestycji. Wysokość wkładu własnego uzależniona jest od priorytetu obszaru inwestycyjnego wskazanego we wniosku Obszary, do których kwalifikowana jest inwestycja, wskazuje samorząd/związek JST składając wniosek o dofinansowanie w aplikacji Polski Ład. Aplikując o dofinansowanie, we wniosku w pozycji „Przewidywana wartość inwestycji” należy wpisać przewidywany koszt inwestycji, który zostanie poniesiony w związku z jej realizacją. Nie ma możliwości refinansowania kosztów, które nie wejdą do budżetu postępowania zakupowego. Oznacza to, że samorząd wpisuje koszty planowane do wydatkowania. Czas realizacji inwestycji biegnie od daty zawarcia umowy z wykonawcą.

Promesa wstępna i inwestycyjna

Decyzję o dofinansowaniu danej inwestycji z programu na podstawie złożonego wniosku podejmuje premier na podstawie rekomendacji komisji powołanej przy KPRM. Po jego decyzji BGK udziela promesy wstępnej, dzięki której samorząd/związek JST może uruchomić postępowanie przetargowe niezbędne do realizacji inwestycji. Następnie, po rozstrzygnięciu postępowań przetargowych, samorząd/związek JST wnioskuje do BGK (za pośrednictwem aplikacji Polski Ład) o udzielenie promesy inwestycyjnej dofinansowania inwestycji ze środków programu. W kolejnym kroku, po podpisaniu umów z wykonawcą/ wykonawcami i realizacji inwestycji (lub jej etapów) samorząd/ związek JST wnioskuje do BGK o wypłatę środków z promesy zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji. Wypłaty będą realizowane w tzw. oknach płatniczych, o których bank będzie informował na stronie internetowej programu bgk.pl/polski-lad. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2–3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów). Uwaga: jeśli już po przyznaniu promesy wzrosną koszty realizacji inwestycji zakwalifikowanej do dofinansowania w ramach Programu, np. z powodu wydatków nieprzewidzianych przez samorząd/związek JST na etapie planowania inwestycji, to wnioskodawcy będą musieli je pokryć sami. Co do zasady dofinansowanie z programu udzielane jest bowiem na poziomie nie wyższym niż określony w promesie.

Najwyższy priorytet w pierwszym naborze

Jeżeli inwestycja, o dofinansowanie której w ramach programu występuje samorząd/związek JST, zostanie przypisana we wniosku do więcej niż jednego z 35 wymienionych obszarów to będzie ona zakwalifikowana do najwyższego priorytetu wśród wskazanych obszarów W pierwszym naborze najwyższy priorytet będą miały:

  • budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej;
  • budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym oczyszczalni;
  • budowa lub modernizacja źródeł ciepła sieciowego zeroemisyjnego;
  • budowa lub modernizacja indywidualnych źródeł ciepła zeroemisyjnego;
  • budowa lub modernizacja infrastruktury gospodarki odpadami, w tym spalarnie, przetwarzanie biologiczne, segregacja;
  • odnawialne źródła energii.

Bank Gospodarstwa Krajowego po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której premier zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji Polski Ład, za pośrednictwem której złożył wniosek. Jak poinformował BGK, spółki gminne nie mogą wnioskować o dofinansowanie. Pierwsze dwa nabory będą pilotażowe. Jeśli więc dany samorząd będzie potrzebował więcej czasu na przygotowanie wniosku o dofinansowanie, będzie mógł skorzystać z dofinansowania w kolejnych edycjach. (PAP, Energetyka24)

Materiał powstał we współpracy z BGK

     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze