Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Ginąca własność skarbu państwa

Dodano: 12/01/2022 - Numer 3094 - 12.01.2022

Powolna zagłada tego ciekawego pod względem architektonicznym budynku dokonuje się na oczach rzesz przechodniów przemierzających codziennie okolice kościoła ewangelicko-augsburskiego Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej 2a na Mokotowie. Sypiący się dom dawnej plebanii należy wraz z gruntem do skarbu państwa. Czy przeznaczeniem tej budowli jest techniczna śmierć i rozbiórka?

Jeżeli zaczniemy studiować historię posesji przy ul. Puławskiej 2a i 4, to natrafimy przede wszystkim na informacje dotyczące dziejów samego kościoła. Na razie nie znalazłem opracowania uwzględniającego w równej mierze koleje losu budynku plebanii (tzw. domu kapłana). Obecny kościół ewangelicko-augsburski był pierwotnie prawosławną cerkwią garnizonową pw. św. Apostołów Piotra i

     

30%
pozostało do przeczytania: 70%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze