Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Łukaszowcy wracają do Polski

Dodano: 06/05/2022 - Numer 3174 - 06.05.2022
fot. mat. pras./d
fot. mat. pras./d

SZTUKA \ Dzięki wieloletnim staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po 83 latach do Polski powróci cykl siedmiu obrazów Bractwa św. Łukasza i czterech makat Mieczysława Szymańskiego – informuje Muzeum Historii Polski (MHP). 4 maja 2022 r. w Le Moyne College w Syracuse w USA została podpisana umowa, na mocy której prace łukaszowców trafią do zbiorów MHP.

Obrazy, które były prezentowane w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku od maja 1939 r. do końca 1940 r., przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, ukazując jej wkład w rozwój cywilizacji zachodniej, m.in. w relacje z sąsiadami, tradycje tolerancji i konstytucjonalizmu. Jak opisuje w komunikacie Muzeum Historii Polski, nowojorska Wystawa Światowa, otwarta przez prezydenta

     

43%
pozostało do przeczytania: 57%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze