fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

KE za publiczną pomocą dla polskich kopalń

numer 1948 - 10.02.2018Gospodarka

Komisja Europejska zatwierdziła opiewający na 5 mld zł program wsparcia dla zamykanych kopalni w Polsce. – Decyzja KE to ważna część procesu restrukturyzacji sektora i kolejny krok ku jego modernizacji – powiedział odpowiedzialny za górnictwo Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Jeszcze w 2016 r. Komisja Europejska zaakceptowała polski program naprawczy dla górnictwa, zakładający wydatkowanie na restrukturyzację do końca 2018 r. – głównie na osłony socjalne dla górników i likwidację majątku – prawie 8 mld zł. Ponieważ możliwość pomocy państwa dla przejmowania od przedsiębiorców terenów pogórniczych pod rewitalizację zakończy się 31 grudnia 2018 r., strona polska wniosła do KE o notyfikację wartej 5 mld zł dalszej pomocy na restrukturyzację górnictwa w latach 2019–2023, aby dokończyć proces przemian.

Komisja Europejska uznała, że zgodnie z zasadami obowiązującymi w UE w kwestii udzielania pomocy państwowej przedsiębiorstwom oraz sektorom gospodarki pomoc planowana przez Polskę nie naruszy znacząco konkurencji na rynku. Zgodnie z decyzją Rady UE z 2010 r. dopuszczalne są działania łagodzące skutki zamykania zakładów górniczych przez m.inzawartość zablokowana

Autor: Piotr Chmielarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się