​Taniej zapobiegać niż leczyć

numer 1949 - 12.02.2018Polska

ZDROWIE Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym – zaraz po raku płuc – nowotworem atakującym Polaków i drugą przyczyną zgonów z powodów onkologicznych. Poza względami czysto ludzkimi jest to też stale rosnące obciążenie dla gospodarki. Eksperci podkreślają: profilaktyka, diagnostyka i skuteczne leczenie to inwestycja.

W 2014 r. w Polsce na raka jelita grubego zachorowało 17 400 osób, a 11 400 zmarło. Dynamika zapadalności na tę chorobę jest jedną z najwyższych w Europie. Z opublikowanych w listopadzie ub.r. danych OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że w Polsce wskaźniki 5-letniej przeżywalności chorych na raka okrężnicy wynoszą niespełna 53 proc., a chorych na raka odbytu niewiele ponad 48 proc. To gorzej niż chociażby w Turcji, Czechach czy na Łotwie.

Eksperci nie mają wątpliwości – rak jelita grubego stanowi poważne rosnące obciążenie społeczno-ekonomiczne. W raporcie Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego możemy przeczytać, że w 2016 r. ze świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ skorzystało ok. 115 tys. osób, dwa lata wcześniej – tylko 98 tyszawartość zablokowana

Autor: Dorota Łomicka


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się