Igrzyska w rytmie techniki

numer 1950 - 13.02.2018Sport

Superszybka kolej, wprowadzenie robotów na koreańskie lotniska, innowacyjne kombinezony sportowców, wirtualna rzeczywistość czy uruchomiona w fazie testów sieć 5G – to tylko niektóre nowości towarzyszące nam podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Kiedy tylko się okazało, że Koreańczycy otrzymają prawo organizacji najważniejszej zimowej imprezy czterolecia, wiadomo było, że spróbują zaskoczyć świat. Na razie im się udaje.

Zdecydowanie największą nowością jest sieć komórkowa 5G. Niemal każdy z nas ma telefon komórkowy, według badań ok. 70 proc. używa także smartfona do korzystania z sieci. Powolne ładowanie treści czy problemy z zasięgiem niedługo staną się przeszłością. Dzięki kilkusetkrotnie większej przepustowości danych możliwe będzie połączenie z internetem sprzętów RTV, AGD czy samochodów. Jak to będzie wyglądało? Jeszcze dokładnie nie wiadomo. Na razie na czas trwania igrzysk kibice obecni na obiektach w Pjongczangu i lotnisku w Seulu dostali możliwość przetestowania nowoczesnych rozwiązań. W Polsce, według planów Ministerstwa Cyfryzacja, technologia 5G ma się pojawić najwcześniej za dwa lata.

Kanapa lepsza niż stadion

Niewielu kibiców z Polski wyjechało dopingować naszych zawodników, dlatego większą uwagę zwracamy na to, co serwują tam telewizje transmitujące wydarzenia z Pjongczangu. Prawdziwą gratkę dla fanów sportu przygotował Eurosport. Na czas trwania imprezy stacja uruchomiła trzy dodatkowe kanały – Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5. Łącznie to niemal 4 tys. godzin relacji i 900 godzin bezpośrednich transmisji. Do tego wszystkie najważniejsze momenty igrzysk będzie można śledzić w aplikacji mobilnej.

Transmisje tak wielkich wydarzeń to także festiwal nowinek technicznych. Tutaj nowością będzie Eurosport Cube, czyli wykorzystanie zaawansowanej technologii zbudowanej z ekranów LED, dzięki której ekspert czy komentator będzie mógł „chodzić” pomiędzy zawodnikami w czasie rzeczywistym danego wydarzenia sportowego. Realizatorzy transmisji będą mogli zatrzymać obraz i przeanalizować np. strzał z meczu w hokeju na lodzie. Z kolei w wypadku dyscyplin narciarskich nowoczesna technologia pozwoli zobaczyć to, co widzi w danym momencie sportowiec mijający tyczki w slalomie gigancie. Kroku gigantowi próbuje dotrzymać TVP, która także szczegółowo relacjonuje igrzyskazawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się