Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Amerykanie dostaną kolejne bazy na Filipinach

Dodano: 03/02/2023 - Numer 3363 - 03.02.2023

Obronność \ Filipiny zgodziły się na zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w tym kraju. Ma to kluczowe znaczenie w rywalizacji Waszyngtonu z Pekinem.

Stosunki między USA a Filipinami są skomplikowane. Od zwycięskiej wojny z Hiszpanią państwo to było amerykańską kolonią. Po jej zakupie Amerykanie w brutalny sposób zdławili jej ruchy niepodległościowe, a na skutek wojny i okupacji zmarło ok. miliona mieszkańców, głównie od chorób i głodu. Po drugiej wojnie światowej zwrócono im niepodległość, a od tego czasu stosunki między krajami są raczej ciepłe.

We wtorek Filipiny odwiedził sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Spotkał się z filipińskimi generałami i małym kontyngentem amerykańskich żołnierzy

     

30%
pozostało do przeczytania: 70%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze