PO chce pozwać „Codzienną” za „szmaciarzy”

numer 1950 - 13.02.2018Polska

Prawnicy przyjrzą się okładce i rozważymy kroki prawne przeciwko „GPC” – zapowiedział lider PO Grzegorz Schetyna. Chodzi o tytuł na okładce – „Zawodowi kłamcy, czyli szmaciarze” – odnoszący się do wcześniejszej wypowiedzi redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza. – Nie rozumiem, dlaczego słowo „szmaciarze” Schetyna bierze do siebie – komentuje Sakiewicz.

Wszystko zaczęło się od dyskusji, do której doszło w ubiegłą środę w programie „Minęła 20”. Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Codziennej”, odnosząc się do odwołania ze stanowiska wiceszefa Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego i zachowania Róży Thun, powiedział: „Ja nie mówię o szmalcownikach. Jeżeli już, to o szmaciarzach. Mnie to określenie bardzo się podoba. Bo rzeczywiście w Polsce jest frakcja szmaciarzy, czyli ludzi, którzy za pieniądze zrobią krzywdę Polsce”. Na okładce piątkowej „Codziennej” znalazł się tytuł „Zawodowi kłamcy, czyli szmaciarze”, a w tle zdjęcie, na którym wystąpili m.in. – chociaż nie tylko – europosłowie Platformy Obywatelskiej.

Po burzy, którą wywołała wspomniana okładka, Sakiewicz w rozmowie z Niezależną.pl tłumaczył, że „w Polsce komunizm wytworzył nową kastę, która w III RP rozkwitła czy rozpleniła się w sposób nieprawdopodobny”. – To jest kasta szmaciarzy, ludzi, którzy za pieniądze zrobią wszystko. A szczególnie sprzedadzą własny kraj. Sprzedawanie interesów polskich, dobrego imienia Polski stało się biznesem. On ma dosyć ponadpartyjny charakter. Ale dotyczy szczególnie niektórych środowisk. I można powiedzieć, że to jest prawdziwe szmaciarstwo. Wszędzie na świecie zostałoby to nazwane tak samo. Niech się obrażają, niech nas sądzą. Szmaciarz to jest ten, kto ma za nic wielkie wartości – skomentował redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

O sprawę głośnej okładki „Codziennej” zapytał w wywiadzie lidera PO Grzegorza Schetynę dziennikarz „Rzeczpospolitej”. „Prawnicy przyjrzą się okładce i rozważymy kroki prawne przeciwko »GPC«. Nie pozwolimy nikogo bezkarnie obrażać, a już na pewno nie przez politruków udających dziennikarzy” – zapowiedział w rozmowie z dziennikiem lider PO.

– Nie rozumiem, dlaczego słowo „szmaciarze” Grzegorz Schetyna odnosi do siebie albo do swoich przyjaciół, ale każdy ma prawo myśleć tak, jak uważa – mówi Sakiewicz. A jaka będzie odpowiedź na ewentualny pozew? – Na pewno przemyślimy odpowiedź na obelgi Róży Thun i innych polityków PO pod adresem „Gazety Polskiej”– zapewnia.

Niezależna.plAutor: Dorota Łomicka