Wojskowi w służbie stabilizacji

numer 1951 - 14.02.2018Obrona narodowa

Zaangażowanie polskich żołnierzy w misje wojskowe poza granicami kraju od lat jest realizowane na najwyższym poziomie. Nasi wojskowi z oddaniem spełniają zadania w celu zapewnienia stabilizacji w regionach ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Wracają do kraju z ogromnym doświadczeniem. Warto zadbać, by mogli się nim dzielić.

Weteran kojarzy się nam przede wszystkim z amerykańskimi filmami i wojną w Wietnamie. Tymczasem również wśród polskich żołnierzy jest wielu, których możemy określić tym mianem. Przyjrzymy się zatem, kim w świetle ustawy jest polski weteran. Status ten przyznawany jest osobom, które brały udział w działaniach poza granicami państwa. Mogą go otrzymać uczestnicy misji pokojowej lub stabilizacyjnej realizujący swoje zadania przez co najmniej 60 dni. Uprawnienia dotyczą poza wojskowymi także funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów oraz członków grup ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej.

Zaangażowanie Wojska Polskiego w misje stabilizacyjne to nie tylko czasy najnowsze. Wojskowi znad Wisły wyjeżdżali w ramach misji pokojowych już przed wstąpieniem Polski do NATO. Wśród państw, w których przyszło naszym żołnierzom służyć, były m.in. Egipt, Syria, Kosowo, Sudan czy kraje b. Jugosławii. Pełniąc zadania w misjach pokojowych realizowanych pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, zdobywali doświadczenie, które mogli potem przekazywać swoim następcom w armii. W maju 1999 r. byli żołnierze służący podczas misji pokojowych poza granicami kraju powołali Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Rok później nowo powstałe stowarzyszenie nawiązało współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej. Warto odnotować, że obecnie działają 43 stowarzyszenia, które skupiają w swoich szeregach ponad 3 tys. członków, w tym kilkadziesiąt kobiet. Od grudnia 2011 r. stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego.

Aktywnie o misjach

Od listopada 2012 r. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ jest członkiem Światowej Federacji Weteranów WVF (The World Veterans Federation). To organizacja reprezentująca ok. 30 mln weteranów i kombatantów zrzeszonych w 181 organizacjach członkowskich z 96 państw. We wrześniu 2015 r. w Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Federacji Weteranów stanowisko wiceprezydenta, przewodniczącego Stałego Komitetu ds. Europy objął prezes zarządu głównego stowarzyszenia dr Stanisław Woźniakzawartość zablokowana

Autor: Roman Stańczyk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się