​Polak, katolik, gentleman

numer 1951 - 14.02.2018Kultura

ANIMACJA Joseph Conrad urodzony jako Józef Korzeniowski napisał książkę „Tajny agent” o terroryzmie inspirowanym przez Rosję. Dziś przestrzegałby Zachód przed rosyjskim imperializmem – tego można się dowiedzieć z krótkiej animacji „Joseph Conrad – Polak, katolik, gentleman”. Filmik studia Czarny Słoń można obejrzeć w internecie.

Film przygotowaliśmy w dwóch wersjach językowych, po polsku i po angielsku. Przybliżamy sylwetkę i poglądy Conrada, a w świat wysyłamy sygnał „Joseph Conrad był Polakiem”, bo większość osób myśli, że był Anglikiem – powiedział „Codziennej” twórca filmu Rafał Geremek.

Jak dodał, animacja powstała z okazji Roku Conradowskiego (który obchodziliśmy w 2017 r., w 160. rocznicę urodzin pisarza). – Chcieliśmy, żeby film był dowcipny i miał lekką formę. Stąd pomysł, żeby bohatera przenieść do czasów współczesnych. Obraz jest rodzajem zabawy, a sam tytuł prowokacją – powiedział Geremek. Szef studia Czarny Słoń wyjaśnił, że tytuł nawiązuje do dedykacji ze zdjęcia Conrada: „Ukochanej Babuni, która mi pomogła biednemu Tatkowi ciastka do więzienia posyłać – wnuczek Polak-katolik i szlachcic Konrad”. Historię tego zdjęcia objaśnił profzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się