Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

A dzieci coraz mniej...

Dodano: 24/02/2023 - Numer 3378 - 24.02.2023

Co zrobić, by rodziły się dzieci? Nad tym głowią się wszystkie społeczeństwa Zachodu. Także polski rząd, który opracował Strategię demograficzną 2040. Problem jest poważny, bo dzieci rodzi się wciąż zbyt mało, by zastąpić schodzące ze sceny pokolenia. Warto przyjrzeć się różnym badaniom, by spróbować odpowiedzieć na to pytanie i jednocześnie przyjrzeć się prawdziwym zagrożeniom dla demografii. Problem ze zmniejszającą się liczbą rodzących się dzieci dotyczy całej Europy Zachodniej. Zdaniem demografów, by utrzymać poziom populacji w Europie na obecnym poziomie, współczynnik dzietności (liczba dzieci, które urodziłaby przeciętnie kobieta w ciągu całego okresu rozrodczego) powinien przekraczać 2,1. Tymczasem jest zdecydowanie mniejszy. Polska na tle krajów Europy wypada

     

7%
pozostało do przeczytania: 93%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze