Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Obywatel kat

Dodano: 21/04/2023 - Numer 3417 - 21.04.2023

W XVI w. polski myśliciel ks. Stanisław Orzechowski napisał: „(Jak)by nie było w mieście kata, musiałby sam burmistrz wieszać złodzieja”. Stwierdzeniem tym kanonik przemyski trafił w sedno – dopóki w kodeksach prawnych figurowała kara śmierci, dopóty mistrzowie małodobrzy pozostawali niezbędni dla sprawnego funkcjonowania państwa.  Wykonujący wyrok śmierci oprawcy byli postaciami dwuznacznymi. Z jednej strony nikt mieszczący się w ramach ogólnie przyjętej definicji normalności nie szukał sam ich towarzystwa, ale z drugiej strony egzekucje budziły ogromne zainteresowanie i ściągały tłumy. O tym, jak ważną rolę odgrywały w dawnej Europie, najlepiej świadczy fakt, że gdy w połowie XIX w. zrezygnowano z nich w Wielkiej

     

15%
pozostało do przeczytania: 85%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze