Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

O kaszubskiej tabace…

Dodano: 30/06/2023 - Numer 3464 - 30.06.2023

Według przekonań Kaszubów jest znacznie zdrowsza od papierosów. Wszak, jak tłumaczą, „człowiek nie ma komina w głowie, aby wypuszczać dym”. Nos zaś, jak twierdzą, przyzwyczajony jest raczej do wciągania aniżeli wydychania. Pewnie dlatego wielu tutejszych nie rozstaje się z tabakierką nawet na chwilę.  tekst i zdjęcia:  Wedle źródeł historycznych używka trafiła na Pomorze jeszcze w XVIII wieku. Wszystko przez ówczesne kontakty handlowe z Europą Zachodnią, a także dzięki szlachcie i duchowieństwu, wśród których moda na zażywanie tabaki królowała już dużo wcześniej. Nie trzeba było wiele, aby także u samych Kaszubów zapanowało wielkie zamiłowanie do rośliny. Tak jest zresztą po dziś dzień. Mówi się, że z używki korzysta

     

23%
pozostało do przeczytania: 77%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze