Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Niemcy nie chcą rozstawać się z węglem

Dodano: 25/06/2026 - Numer 4213 - 25.06.2026

SUWERENNOŚĆ ENERGETYCZNA \ Niemcy oficjalnie rozważają opóźnienie procesu odchodzenia od węgla, stawiając bezpieczeństwo dostaw energii i stabilność przemysłu ponad wcześniejsze, ambitne cele klimatyczne. Kanclerz Friedrich Merz publicznie zakwestionował dotychczasowy harmonogram, wywołując burzliwą dyskusję nad przyszłością niemieckiej transformacji energetycznej, która dotychczas była stawiana za wzór dla całej Europy.

Możliwe, że będziemy musieli utrzymać nasze elektrownie węglowe w działaniu przez dłuższy czas – zadeklarował wprost kanclerz Friedrich Merz. Szef niemieckiego rządu podkreślił, że nie jest gotów ryzykować fundamentów krajowego zaopatrzenia w energię elektryczną tylko dlatego, że lata temu uzgodniono sztywne terminy.

Zgodnie z 

     

23%
pozostało do przeczytania: 77%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze