Komiks o rotmistrzu Pileckim

numer 1972 - 10.03.2018Kultura

10 marca nakładem Zin Zin Press ukaże się komiks historyczny „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”. Jego autorami są – Witold Tkaczyk, pomysłodawca i autor scenariusza, oraz rysownicy – Krzysztof Budziejewski i Wojciech Nawrot. Prace nad albumem trwały prawie rok.

Komiks w tonacji czarno-białej, mający 52 strony, został przygotowany w związku z przypadającą w maju 70. rocznicą śmierci Witolda Pileckiego. Zawiera sceny retrospektywne ukazujące życie rodziny Pileckich przed wybuchem II wojny światowej, kiedy rotmistrz prowadził gospodarkę w rodzinnym majątku Sukurcze, działał w licznych organizacjach i przewodził tamtejszej społeczności. Przedstawione zostały również losy bohatera w czasie okupacji niemieckiej: budowanie struktur podziemnego państwa i dobrowolny wyjazd do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, w którym zorganizował ruch oporu i samopomocy więźniów. Zbierał tam również informacje na temat niewyobrażalnego okrucieństwa, eksterminacji Polaków, Żydów i innych nacji europejskich – mordowanych w obozowych komorach gazowych i palonych w krematoryjnych piecach. Słynne raporty Pileckiego trafiały poprzez polskie zakonspirowane władze krajowe i ośrodki emigracyjne do wolnego świata, ale nie przyniosły oczekiwanych reakcji. Nie doczekał się realizacji także plan Pileckiego dotyczący zbrojnego wystąpienia przeciwko obozowym katom z zewnętrznym wsparciem oddziałów AK. Dowództwo uznało go za zbyt ryzykowny.

Szczególny nacisk w komiksie położony został na powojenną działalność rotmistrza Pileckiego, który po brawurowej ucieczce z Auschwitz, walce w Powstaniu Warszawskim, pobycie w obozie w Murnau, trafił do Włoch i pracował na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersazawartość zablokowana

Autor: Jarosław Wróblewski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się