Pracodawcy coraz bardziej cenią kobiety

numer 1972 - 10.03.2018Gospodarka

RYNEK PRACY Zmniejszające się bezrobocie wśród kobiet, zwiększanie ich zatrudnienia na pełnych etatach oraz wynagrodzenia niewiele mniejsze niż płace mężczyzn – dzięki tym wskaźnikom Polska znalazła się na 9. miejscu pod względem przyjazności rynku pracy dla kobiet wśród 33 krajów OECD.

O relatywnie dobrej sytuacji finansowej kobiet w Polsce poinformował także Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Z jego obliczeń wynika, że w Polsce kobiety w 2016 r. zarabiały tylko o 7,2 proc. mniej niż mężczyźni. W tym czasie w całej Unii kobiety otrzymywały średnio o 16 proc. mniejsze wynagrodzenia niż mężczyźni. Największe różnice w wynagrodzeniach zanotowano w Estonii, gdzie kobiety zarabiały o ponad jedną czwartą mniej niż mężczyźni. Na drugim miejscu w tym niekorzystnym zestawieniu znalazły się Czechy z płacami kobiet mniejszymi o 21,8 proc., a na trzecim Niemcy z niemal identyczną różnicą wynoszącą 21,5 proc.

Z kolei z opublikowanej w czwartek najnowszej edycji raportu „Women in Work Index 2018”, opracowanego przez firmę PwC, wynika, że Polska utrzymała zeszłoroczne miejsce w rankinguzawartość zablokowana

Autor: Adam Maciejewski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się