Polacy optymistyczni jak nigdy dotychczas

numer 1972 - 10.03.2018Gospodarka

PROGNOZY Od dłuższego czasu w gospodarce panuje coraz większy optymizm – potwierdzają to nie tylko badania naukowców, ale też sondaże systematycznie prowadzone przez banki. Eksperci podkreślają, że to wynik dobrej polityki rządu.

Dla większości ekonomistów bardzo ważna jest wartość indeksu PMI pokazującego nastroje w sektorze produkcyjnym w danym kraju. W lutym wyniósł on 53,7 pkt. Grzegorz Ogonek, ekonomista Banku Zachodniego WBK, podkreśla, że choć odczyt ten jest nieco słabszy niż w styczniu, to w kolejnych miesiącach można się spodziewać utrzymania pozytywnych nastrojów w całej gospodarce.

Równie dobre wyniki przynosi sondaż Banku Pekao SA, który dokonał analizy najmniejszych przedsiębiorstw w Polsce – w sumie aż 6900. Ogólny Wskaźnik Koniunktury w ub.r., główny miernik nastroju przedsiębiorców, nie tylko zwiększył się̨ w stosunku do 2016 r., ale był najwyższy w historii badań. – Po raz pierwszy od ośmiu lat dominowali w badaniu optymiści – mówi Tomasz Styczyński, wiceprezes Pekao SA.

Optymistyczne nastroje w gospodarce pokazują też badania ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej. Wśród polskich gospodarstw domowych nastroje poprawiają się najszybciej w UE. – Duży wpływ na nastroje ma obawa przed bezrobociem. Teraz te obawy się zmniejszają i to jest źródłem tego optymizmu – tłumaczy prof. Elżbieta Adamowicz.

Aż 53 proc. Polaków deklaruje, że stać ich na oszczędzanie, co do niedawna wydawało się niemożliwe. Ekonomiści SGH zbadali też sytuację gospodarczą w ciągu ostatniej dekady. Wyraźną poprawę widać pod koniec 2016 r., gdy reformy rządowe zaczęły przynosić pierwsze efekty.

 Autor: Mariusz Andrzej Urbanke