​Ataki w sieci kosztują 600 miliardów

numer 1973 - 12.03.2018Gospodarka

CYBERBEZPIECZEŃSTWO Według raportu amerykańskiego think tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS) największe koszty cyberataków w przeliczeniu na procent PKB ponoszą kraje średniozamożne, w których cyfryzacja gospodarki jest już nieźle rozwinięta, ale cyberbezpieczeństwo nie nadąża za tym rozwojem. Wiele wskazuje na to, że takim krajem jest Polska.

Koszty cyberataków rosną z roku na rok. Raport ­CSIS-u koncentruje się na szacunkach globalnych kosztów. Jego autorzy szacują, że w 2016 r. łączne światowe koszty cyberataków wyniosły 445–608 mld dol. To około jednej trzeciej kosztów przestępstw związanych choćby z podróbkami i piractwem, które Global Financial Integrity i Światowa Organizacja Handlu szacują na 1,6–2,2 bln dol. rocznie. Dla porównania łączne koszty ubiegłorocznych atlantyckich huraganów, jak „Irma” czy „Harvey”, są szacowane na 300 mld dol.

W raporcie CSIS-u z 2014 r. autorzy wyrażali przypuszczenie, że w kolejnych latach nastąpi stabilizacja kosztów cyberataków. W opublikowanym raporcie z danymi za 2016 r. przyznają, że byli zbyt dużymi optymistami. Prognozuje się, że w 2030 r. koszty wyniosą 1,2 bln dol., co będzie stanowiło 0,9 proc. światowego PKB.

Na ubiegłoroczny bilans wpływ mają: udane ataki na giełdy zajmujące się obrotem bitcoinami, m.inzawartość zablokowana

Autor: Piotr Chmielarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się