fot. Parwiz Parwiz/Reuters

Państwo Islamskie znów atakuje

numer 1973 - 12.03.2018Świat

Seria ataków w ciągu ostatnich dni w Afganistanie, Iraku, Syrii, Egipcie i Libii oznacza, że Państwo Islamskie (IS) nadal jest bardzo groźne. Wraz z utratą terenów, które kontrolowali, dżihadyści ruszyli z nową ofensywą zamachów w całym regionie.

Piątek był kolejnym krwawym dniem w stolicy Afganistanu – Kabulu. Terroryści wzięli na cel etniczną mniejszość tego kraju, jaką są szyiccy Hazarowie. Zamachowiec samobójca powiązany z ISIS-K (komórką Państwa Islamskiego w Afganistanie) wysadził się w powietrze, zabijając osiem osób i ciężko raniąc kolejne 23. To trzeci z wielkich ataków ISIS-K w samym Kabulu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Afganistan to niejedyny poligon samozwańczego kalifatu. W Iraku i Syrii wciąż pozostają walczące niedobitki ich armii. Teoretycznie na terytorium Iraku kalifat został pokonany i nie kontroluje już żadnych terenów, ale w praktyce wciąż pozostają liczne grupy terrorystów przemieszczające się po kraju. W ciągu ostatnich dni irackie wojsko i policja walczyły z kolejnymi oddziałami dżihadystówzawartość zablokowana

Autor: Mike Bruszewski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się