Stan Missisipi walczy z aborcją

numer 1973 - 12.03.2018Świat

USA Kongres stanu Missisipi uchwalił prawo, które zabrania wykonywania aborcji po 15. tygodniu ciąży. Jak tylko nowa ustawa zostanie podpisana przez gubernatora, stanie się najbardziej restrykcyjnym aktem prawnym ograniczającym aborcję w USA. Jej uchwalenie może mieć ogromne znaczenie dla obrońców życia.

Dotychczas w Missisipi można było dokonać aborcji do 20. tygodnia ciąży. Rządzący stanem republikanie przeforsowali ustawę, która skraca ten czas do 15 tygodni. Ustawa zawiera tylko dwa wyjątki – po 15. tygodniu aborcji będzie można dokonać, jeżeli ciąża zagraża życiu matki lub dziecko jest na tyle chore, że nie ma szans na przeżycie po porodzie. Demokratom po burzliwej debacie udało się jedynie uzyskać to, że z ustawy usunięto zapisy o karach dla lekarzy, którzy dokonają aborcji po 15. tygodniu.

Nowe prawo czeka jeszcze na podpis gubernatora, ale zdaje się, że to formalność. Rządzący Missisipi republikanin Phil Bryant jest znany ze swoich antyaborcyjnych poglądów. „Jak już wielokrotnie mówiłem, chcę, aby Missisipi stało się najbezpieczniejszym miejscem w Ameryce dla nienarodzonych dzieci” – napisał Bryant na Twitterze po uchwaleniu ustawyzawartość zablokowana

Autor: wm


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się