Węgrzy pamiętają o polskich bohaterach

numer 1973 - 12.03.2018Świat

BUDAPESZT Na Węgrzech odbyły się pierwsze uroczyste obchody poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Inicjatywa, której głównym organizatorem był Instytut Polski w Budapeszcie, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem węgierskiej opinii publicznej.

Ze strony Węgier współorganizatorami uroczystości były Komitet Pamięci Narodowej, tamtejszy odpowiednik IPN‑u, i Katolicki Uniwersytet Pétera Pázmánya. Pomocy udzieliły Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech św. Wojciecha, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Pokolenie. Patronat nad wydarzeniem objęli prof. Jerzy Snopek, ambasador RP w Budapeszcie, oraz Orsolya Kovács, ambasador Węgier w Warszawie.

Obchody rozpoczęły się 4 marca uroczystą mszą św. w polskiej parafii w Budapeszcie, która otrzymała w darze od franciszkanów relikwie błogosławionych misjonarzy – Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, zamordowanych w 1991 r. przez peruwiańskich komunistów. Następnie w Domu Polskim im. Jana Pawła II odbył się koncert bardów obozu niepodległościowego Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego pt. „Podziemna armia powraca”zawartość zablokowana

Autor: kw


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się