fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jarosław Kaczyński: Jesteśmy blisko prawdy

numer 1973 - 12.03.2018Polska

To przedostatni marsz, ale nie przedostatnia miesięcznica. Msze św. w kościele seminaryjnym rano i wieczorem w archikatedrze św. Jana będą się odbywały nadal – powiedział w sobotę Jarosław Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zgodnie z ubiegłoroczną deklaracją prezesa PiS‑u ostatni pochód ma się odbyć w kwietniu – w ósmą rocznicę tragedii. Wtedy też ma zostać opublikowany raport podsumowujący dotychczasowe ustalenia podkomisji smoleńskiej.

Za niecały miesiąc będziemy obchodzili ósmą rocznicę jednej z największych tragedii w powojennej historii naszego kraju. Przez ten czas na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie 10. dnia każdego miesiąca spotykali się ludzie, dla których walka o prawdę, o godność ofiar i o tożsamość narodową była najwyższą wartością. Tak też było w ostatnią sobotę, kiedy to po raz 95. tłumy Polaków przyszły upamiętnić tych, którzy stracili życie w katastrofie rządowego Tu-154M.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od porannej mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Udział w niej wzięli m.in. prezes PiS‑u Jarosław Kaczyński i marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski. Następnie z kościoła seminaryjnego uczestnicy miesięcznicy przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy rządowego Tu-154M.

Druga część sobotnich obchodów rozpoczęła się o godz. 19, kiedy to w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie ks. prałat Edward Nowakowski odprawił nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy sprzed blisko ośmiu lat. – To nasza polska racja stanu, gdy upominamy się o prawdę. Pielęgnujemy historyczną pamięć, strzeżemy dobrego imienia naszej ojczyzny i naszego polskiego honoru – mówił podczas homilii duchowny.

Po mszy śwzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się