Można zarobić na smogu

numer 1975 - 14.03.2018Gospodarka

Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach skonstruowali elektrofiltry, które mogą wyłapać nawet 90 proc. zanieczyszczeń z domowych kominów. W dodatku to rozwiązanie jest trzykrotnie tańsze w walce ze smogiem w porównaniu z wymianą pieców.

Jak wylicza Jarosław Latacz, dyrektor ds. rozwoju w katowickiej firmie CZH, która już produkuje filtry skonstruowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, koszt ekologicznego pieca piątej generacji – na który mają być wymieniane stare kotły – waha się między 7 a 12 tys. zł. Łączny koszt wymiany wszystkich starych pieców w Polsce wyniósłby więc ponad 40 mld zł. Tymczasem koszt filtra to nie więcej niż 4 tys. zł, a efekty jego zastosowania mogą być natychmiastowe.

– Do niedawna elektrofiltry były wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle i energetyce zawodowej – twierdzi Latacz. Teraz, ze względu na nowe regulacje związane z konicznością wdrożenia w 2020 r. dyrektyw unijnych, warto te doświadczenia przenieść do naszych domów. Zwłaszcza że na domowych elektrofiltrach można dodatkowo zarobićzawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się